czwartek, 14 stycznia 2016

EURO 2016 czas zacząć

To będą rekordowe mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn. Akredytowało się 1200 dziennikarzy. Transmisje przeprowadzi 175 stacji telewizyjnych, co oznacza widownię na około 2 miliardów widzów.

Jerzy Eliasz (na powyższym zdjęciu drugi z prawej), działacz Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej, powiedział podczas konferencji prasowej, która odbyła się 14 stycznia w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku, że z pewnością zostanie też pobity rekord liczby kibiców, która przyjdzie do czterech hal oglądać mecze. Dotychczas najwięcej ich było dwa lata temu podczas mistrzostw Europy w Danii, tj. 316 tys. W czterech polskich miastach (Gdańsk, Katowice, Kraków, Wrocław), w których będą rozgrywane mecze, ilość widzów szacuje się na około 400 tysięcy.
W Gdańsku nie zagra reprezentacja Polski, ale sprzedaż biletów wygląda imponująco. Na pierwszy dzień mistrzostw 16 stycznia, na sobotnie mecze Węgry – Czarnogóra i Dania – Rosja, rozeszły się już wszystkie wejściówki, a było ich 9500. Na pozostałe dwa dni zostało w kasach po około 500 biletów.

Terminarz meczów w Ergo Arenie:

16.01.2016 sobota, godz. 18.00 Węgry – Czarnogóra
16.01.2016 sobota, godz. 20.15 Dania – Rosja
18.01.2016 poniedziałek, godz. 18.00 Rosja – Węgry
18.01.2016 poniedziałek, godz. 20.15 Czarnogóra – Dania
20.01.2016 środa, godz. 17.15 Rosja – Czarnogóra
20.01.2016 środa, godz. 20.00 Dania – Węgry
Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy odbędzie się 16.01, czyli w sobotę, tuż po zakończeniu meczu Węgry – Czarnogóra ok. godz. 19.50.

- Po raz kolejny udowodnimy, że jesteśmy partnerami do współpracy przy organizacji największych imprez – powiedział Andrzej Bojanowski, zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki gospodarczej. – Nam niepotrzebne są castingi. Władze najważniejszych organizacji sportowych w Europie i na świecie wybierają nas, ponieważ jesteśmy pod tym względem najlepsi. Do naszego miasta już przyjechało wielu kibiców z Danii i Rosji. Wraz z polskimi kibicami przez trzy mecze grupowe w całości wypełnią halę Ergo Arenę. Ta frekwencja zaskoczyła bardziej europejską federację piłki ręcznej niż ans jako gospodarzy tych mistrzostw.
Wiceprezydent Bojanowski wspomniał, że przez 12 lat był piłkarzem ręcznym w klubie Spójnia Gdańsk i dlatego kocha tą dyscyplinę sportu.


W konferencji wziął udział prof. dr hab. Janusz Czerwiński – były rektor AWFiS Gdańsk, wielokrotny reprezentant Polski w piłce ręcznej, a później trener reprezentacji kraju, która pod jego kierunkiem najpierw zajęła czwarte miejsce w mistrzostwach świata w 1974 roku, rok później wywalczyła drugie miejsce w Pucharze Świata, a w 1976 roku zdobyła brązowy medal olimpijski, jedyny w narodowej historii tej dyscypliny sportu. Prowadził także narodowe drużyny Islandii i Grecji. Przez osiem lat pełnił funkcję Prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce, a od 1996 roku jest Honorowym Prezesem ZPRP. Zasłużony działacz Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej. Laureat Nagrody Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
- Po raz pierwszy Polska jest organizatorem mistrzostw piłki ręcznej seniorów o randze europejskiej. Mieliśmy mocnych konkurentów do organizacji tych mistrzostw, ale wybrano nas, bo mamy bogatą sportową historię. Zwłaszcza tu w Gdańsku jest bardzo duże zainteresowanie tą dyscypliną sportu, bo mieliśmy doskonałe drużyny, jak Spójnię i Wybrzeże Gdańsk, grające dwa razy w finałach pucharu Europy. Organizowaliśmy na AWFiS Gdańsk ponad 10 lat temu młodzieżowe ME i zdobyliśmy złoty medal. Trzech ówczesnych polskich młodzieżowców gra obecnie w reprezentacji seniorów. Są to Grzegorz Bielecki, Piotr Grabarczyk i Krzysztof Lijewski. Obecnie mają oni dużą szansę powtórzyć sukces sprzed lat i też zdobyć złoty medal. Liczni polscy kibice z pewnością im w tym pomogą - powiedział Janusz Czerwiński.Podczas mistrzostw będzie działać Strefa Kibica. Do ogrzewanego namiotu już ustawionego na Targu Węglowym wejdzie maksymalnie 950 osób. Wiceprezydent Andrzej Bojanowski obiecuje, że jeśli reprezentacja Polski zakwalifikuje się do finału, wtedy Strefa zostanie znacznie powiększona.
Mecz finałowy zaplanowano na niedzielę 31 stycznia. Życzmy sobie tego, aby wiceprezydent musiał wywiązać się ze złożonej obietnicy!

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz