czwartek, 28 stycznia 2016

Kwantowy naukowiec maratończykiem

Maratończykiem jest jeden z dwóch naukowców, którzy 28 stycznia 2016 roku, w Ratuszu Głównego Miasta otrzymali Nagrody Naukowe Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za 2015 rok.

Nie jest tym sportowcem prof. Danuta Popinigis (na powyższym zdjęciu z prawej), profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku, która otrzymała tą nagrodę w kategorii nauk humanistycznych i społecznych, a do której to nagrody zostało zgłoszonych trzech kandydatów.
Tym maratończykiem jest prof. Marek Żukowski z Zakładu Optyki i Informacji Kwantowej Uniwersytetu Gdańskiego, który otrzymał nagrodę w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych.
O sportowych zmiłowaniach laureata wspomniał w wygłoszonej laudacji prof. dr hab. n. med. Janusz Limon – Prezes Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku. Stwierdził, że prof. Marek Żukowski, oprócz bardzo bogatego dorobku naukowego w zakresie fizyki kwantowej, wielu opracowań opublikowanych w 150 światowych pismach naukowych, ma na swoim koncie przebiegnięcie aż... 40 maratonów, tj. odcinka o odległości 42,195 km.

Zapytałem prof. Marka Żukowskiego, skąd to zamiłowanie do biegów maratońskich?
Odpowiedział, że stało się to z powodu ładnej dziewczyny, dla której postanowił zgubić nieco nadwagi. Na początku miał zadyszki już po 300 metrach truchtu, ale z biegiem czasu przyzwyczaił swój organizm do stałych treningów. Dzięki temu udało mu się zrzuć 7 kg nadwagi, ale niestety znajomość z uroczą wybranką serca nie powiodła się. Nastąpiło rozstanie, ale na szczęście zamiłowanie do systematycznego biegania pozostało.
Traf chciał, że będąc za granicą w Innsbrucku spotkał dawnego kolegę i on go nakłonił do wzięcia udziału w biegu maratońskim.
Tym pierwszym startem było Monachium w maju 1992 roku, gdzie uzyskał czas 4,08 godzin. Kilka razy biegał w maratonie berlińskim, ale kiedy zaczęło robić się w nim tłoczno, od 1999 roku przestał tam jeździć. I wyszło mu to na dobre, bo w rok później podczas maratonu w Lęborku 2000 roku wybiegał swoją życiówkę 3,43 godziny.
Pracując naukowo przez sporo lat w Wiedniu, tam też brał co roku udział w kwietniowym maratonie. Ostatni jego maraton miał miejsce właśnie w Wiedniu 2013 roku, gdzie uzyskał czas 4,04 godziny. Przez dwa ostatnie lata niestety nie startował, bo akurat przed wiosennym startem dopadła go grypa, a przed rokiem miał bardzo dużo pracy zawodowej.

Po odbiorze nagrody prof. Marek Żukowski - jak mi powiedział - obecnie czuje się już na tyle dobrze, że zgłosił się do pierwszej edycji PZU Gdynia Półmaraton (20 marca 2016 roku). Oczywiście już tradycyjnie weźmie udział w 33. Vienna City Marathon, który odbędzie się 10 kwietnia 2016 r. Jego trasa została przygotowana dla 42 000 biegaczy wywodzących się ze 130 narodowości tak, aby podczas biegu mogli cieszyć się widokiem najpiękniejszych zabytków Wiednia. Niezbędnej motywacji dostarczy ponad milion kibiców ustawionych wzdłuż trasy biegu.
Specjalista światowej sławy w badaniach kwantowych, mieszkający w pobliżu klifu orłowskiego, zgłosił też swój akces pobiegnięcia w II PZU Gdańsk Maratonie, którego start zaplanowano na 15.05.2016 godz. 9:00.
Zastanawiałem się, skąd bierze czas na przygotowanie się do maratonów naukowiec takiej światowej sławy, ale niestety tego pytania już nie zdążyłem zadać, bo laureata Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za 2015 rok. porwali przed kamery inni dziennikarze.

Fot. Włodzimierz Amerski

3 komentarze:

 1. ja biegnę whttp://www.lcc-wien.at/index.php?option=com_content&view=article&id=377:452014-lcc-fruehlingsmarathon-in-memoriam-adolf-gruber&catid=42:lauf
  który odbywa sie w parku Prater. Jest to cudowny maraton dla biegaczy zorganizowany prze biegaczy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie za bardzo lubię wielkie maratony miejskie i dlatego nigdy nie biegłem w Vienna City Marathon.
   Moim ulubionym maratonem jest Wien LCC Hersbstmarathon (jesienny), ale z w tym roku spróbuję na wiosnę.

   Usuń
 2. ja biegnę whttp://www.lcc-wien.at/index.php?option=com_content&view=article&id=377:452014-lcc-fruehlingsmarathon-in-memoriam-adolf-gruber&catid=42:lauf
  który odbywa sie w parku Prater. Jest to cudowny maraton dla biegaczy zorganizowany prze biegaczy.

  OdpowiedzUsuń