piątek, 27 maja 2016

Laureaci XVI Festiwalu "Dwa Teatry – Sopot 2016"

Uroczysta gala zamknięcia i wręczenia nagród XVI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2016” odbyło się 25 maja w hotelu Sheraton w Sopocie.Słuchowisko "Von Bingen. Historia Prawdziwa" Sandry Szwarc Teatru Polskiego Radia w reżyserii Waldemara Modestowicza zdobyło Grand Prix w kategorii słuchowisk radiowych.
Dziękuję jury za to wyróżnienie i dziękuję moim wspaniałym aktorom, bez których Teatr Polskiego Radia po prostu by nie istniał. Dziękuję autorce za wspaniały tekst, który jest bardzo inspirujący – powiedział Waldemar Modestowicz, reżyser nagrodzonego spektaklu.


W kategorii spektakli teatralnych TVP Grand Prix uzyskał spektakl "Ich czworo" Gabrieli Zapolskiej w reżyserii zmarłego w zeszłym roku Marcina Wrony.
- Jest to dla nas niezwykłe wyróżnienie. Bardzo się z niego cieszymy, ale ta radość miesza się w naszych sercach ze smutkiem i żalem, że nie ma z nami reżysera Marcina Wrony i że już nigdy nie zagramy pod jego skrzydłami. Ale jestem przekonana, że gdziekolwiek jest, cieszy się z tej nagrody i na pewno jest za nią bardzo wdzięczny. Myślę, że to jest dowód na to, że ponad wszystko jest sztuka i sztuka jest nieśmiertelna - powiedziała jedna z aktorek występujących w nagrodzonym spektaklu, Małgorzata Kożuchowska.


O nagrody główne walczyło 12 ubiegłorocznych spektakli Teatru Telewizji oraz 20 słuchowisk Teatru Polskiego Radia.
Oprócz Grand Prix w ramach festiwalu przyznano też nagrody w kilkunastu innych kategoriach, m.in.:.


Marszałek pomorski Mieczysław Struk wręczył nagrody w kategorii reżyseria. Otrzymali je - za telewizyjny spektaklu teatralny Jan Englert za przedstawienie "Mąż i żona" autorstwa Aleksandra Fredry. Nagrodę odebrała Beata Ścibakówna, żona reżysera. Z kolei nagrodą za reżyserię słuchowiska "Wampir" uhonorowano Igora Gorzkowskiego.


 Nagrodę za najlepszą rolę żeńską w słuchowisku Polskiego Radia otrzymała Julia Kijowska grająca w "Von Bingen. Historia Prawdziwa". Nagrodę wręczyli wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk i aktor Teatru Wybrzeże Krzysztof Gordon.


 Najlepsza rola żeńska w spektaklu telewizji przypadła ex aequo Beacie Ścibakównie i Milenie Suszyńskiej występujących w sztuce "Mąż i żona". Werdykt swoim tubalnym głosem odczytał aktor Marian Opania. – Jestem niezwykle wzruszona i bardzo szczęśliwa. Chciałabym serdecznie podziękować jury, ale dlaczego? Bo jest to moja pierwsza aktorska nagroda w życiu i teraz się popłaczę – powiedziała ubrana w długa białą suknię Beata Ścibakówna.


Za najlepszego odtwórcę roli męskiej w słuchowisku radiowym uznano Krzysztofa Gosztyłę, który wystąpił w słuchowisku "Hymny" Yunusa Emre. Jeśli chodzi o najlepszą rolę męską w spektaklu telewizyjnym, laury przypadły ex aequo Sławomirowi Orzechowskiemu i Andrzejowi Zielińskiemu występującym w przedstawieniu "Ludzie i anioły" rosyjskiego satyryka i scenarzysty Wiktora Szenderowicza. Nagrody wręczał Jacek Karnowski prezydent Sopotu.


Za zdjęcia w trzech spektaklach telewizji - "Dom kobiet", "Ja, Feuerbach" oraz "Mąż i żona" - wyróżniony został operator Witold Adamek. Nagrodę wręczyła dyrektor Joanna Strzemieczna-Rozen, z nadania prezesa Jacka Kurskiego, nowa szefowa oddziału TVP w Gdańsku.
W jury oceniającym spektakle TV zasiadali: reżyser Waldemar Krzystek, aktor Olgierd Łukaszewicz, dyrektor Teatru Wybrzeże w Gdańsku Adam Orzechowski, dramatopisarz i scenarzysta Wojciech Tomczyk oraz teatrolog Kalina Zalewska.W trakcie tegorocznych "XVI Dwóch Teatrów" odbył się także po raz pierwszy konkurs słuchowisk dla dzieci i młodzieży, do którego zgłoszono 10 produkcji. Najlepszym okazało się "Tam gdzie mieszka cisza” Aleksandry Chmielewskiej, w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz, zrealizowane przez Radio Gdańsk.
Radiowe spektakle oceniało jury w składzie: teatrolog Dorota Buchwald, reżyserka Agnieszka Lipiec-Wróblewska, aktorzy Krzysztof Gordon i Maria Pakulnis oraz pisarz i tłumacz Antoni Libera.


Po raz pierwszy podczas tegorocznego festiwalu przyznano Nagrody Publiczności. W przypadku słuchowiska laur ten otrzymał "Zegarek" Jerzego Szaniawskiego w reżyserii Janusza Kukuły, a spektaklu telewizyjnego "Damy i huzary" Aleksandra Fredry w reż. Krystyny Jandy.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz