niedziela, 15 maja 2016

XIII Majówka Pomorskich Przedsiębiorców – Szymbark 2016

Wielu przedstawicieli różnych sfer życia, jak ze świata przedsiębiorczości, polityki, samorządności, kultury i sportu z gdańskiego Pomorza, zgromadziła XIII Majówka Pomorskich Przedsiębiorców. 


Już po raz trzynasty integrowali się oni w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Ta plenerowa impreza odbyła się w sobotę 14 maja pod patronatem trzech marszałków pomorskich - obecnego Mieczysława Struka oraz jego dwóch poprzedników - Jana Zarębskiego i Jana Kozłowskiego.
Majówka rozpoczęła się od odśpiewania trzech hymnów Polski, Unii Europejskiej oraz kaszubskiego.


Miejsce tańca i różańca
Gości powitał marszałek Mieczysław Struk, który powiedział m.in.. iż bez przedsiębiorców trudno sobie obecnie wyobrazić miejsca pracy i rozwój gospodarczy naszego pomorskiego regionu. Doroczna majówka w Szymbarku jest okazją do złożenia podziękowań pracodawcom za miniony rok. Majówka Pomorskich Przedsiębiorców, to także pamiątka wejścia Polski 1 maja 2004 roku do struktur Unii Europejskiej. I choć pomysłodawcy śp. Daniela Czapiewskiego nie ma już wśród nas żyjących, idea integracji ludzi ważnych dla Pomorza jest wciąż żywa. Tutaj w Szymbarku kultywuje się narodowe tradycje. To jest miejsce w którym jest taniec i różaniec.


Jan Zarębski przypomniał, że pierwsza majówka odbyła się w maju 2004 r., kilka dni po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Impreza niezmiennie kojarzy się m.in. z wręczaniem dorocznej nagrody Ambasadora Kaszub i charakterystycznych drewnianych maczug. Pierwszą maczugę im. Daniela Czapiewskiego otrzymał były prezydent RP Lech Wałęsa, drugą członek zarządu Zespołu Cappella Gedanensis Marek Więcławek.

Laureaci nagrody Ambasador Kaszub


Samorządowcy
* Tomasz Brzoskowski, wójt gminy Stężyca, m.in. za to, że pod jego kierunkiem gmina rozwija się nie tylko gospodarczo, ale też staje się znaczącym punktem na mapie kulturalnej Polski
* Arseniusz Finster, burmistrz Chojnic, m.in. za to, jak podczas jego 18-letnich rządów rozkwitło miasto
* Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa, m.in. za rozwój miasta i przyjazne warunki stwarzane dla przedsiębiorczościOsobowość roku
* Natalia Szreder, piosenkarka, m.in. za rozsławianie Kaszub i podkreślanie w mediach kaszubskiej tożsamości
* Fundacja Uśmiech Dziecka w Szklanej, nagrodę odebrał Grzegorz Mikiciuk, członek zarządu fundacji
* Pomorski Ośrodek Doradctwa Rolniczego, za m.in. przeniesienie siedziby Ośrodka z Gdańska na Kaszuby, do Lubania. Nagrodę odebrał dyrektor Aleksander MachPrzedsiębiorca, biznesmen
* Kazimierz Wierzbicki, właściciel firmy TREFL, działacz sportowy (pomorska siatkówka i koszykówka)
* Ryszard Cierocki, właściciel firmy ARYTON z Chmielna, za wszechstronny rozwój firmy
* Mirosław Bulczak, właściciel firmy IN-BUL z Sierakowic


Nagroda specjalna
* Mariusz Szmidka, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego". Tę nagrodę przyznała osobiście Lidia Czapiewska, właścicielka CEPR, dziękując laureatowi za wkład pracy i wiedzy we wszystkie duże i małe przedsięwzięcia realizowane przez CEPR w minionych latach oraz jak podkreśliła, za wsparcie i bezinteresowną przyjaźń.
"Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle"

Mariusz Szmidka przypomniał, że 22 marca 2013 r. „Dziennik Bałtycki” rozpoczął akcję społeczną pod nazwą "Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle". - W każdy poniedziałek i piątek na łamach gazety przedstawiamy nasze argumenty, wypowiedzi ekspertów, opinie Czytelników. Ta temat rozwoju śródlądowego transportu wodnego w okresie trzech ostatnich lat popełniliśmy około 500 artykułów. Zorganizowaliśmy kilkadziesiąt konferencji na ten temat. Pierwszym tego efektem jest powołanie przez nowy rząd Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Szacujemy, że realizacja tego programu da wiele nowych miejsc pracy i o 40 proc. wzrośnie turystyka i agroturystyka. Nieżyjący już dziś śp. Daniel Czapiewski, założyciel CEPR w Szymbarku, podarował Tomaszowi Niskiemu, prezesowi Polskapress, i mi jako redaktorowi naczelnemu „Dziennika Bałtyckiego”, po specjalnym drewnianym statku, będącymi symbolami naszej akcji. Może jako naczelny gazety doczekam czasów, gdy prawdziwe statki popłyną królową naszych rzek - powiedział Szmidka. Tradycyjnie już odszpuntowano 500-litrową drewnianą beczkę, a tym razem dlatego tak dużą, bo z okazji pięciolecia Browaru Kaszubska Korona założonego w Szymbarku na Kaszubach w 2011 roku. Browar restauracyjny jest jedną z atrakcji turystycznych kompleksu CEPR. Dostępnych jest tu sześć rodzajów piwa, takich jak Miód Pitny, Podwójny Koźlak czy piwo o smaku truskawkowym. Klienci, którzy chcieliby raczyć się piwem w otoczeniu innym niż pub, mogą... wykąpać się w drewnianej wannie wypełnionej słodem, chmielem i drożdżami.


Pomorscy marszałkowie i laureaci "Stolemów", jako pierwsi raczyli się doskonałym trunkiem o nazwie Stolem, rozlanym do dużych szklanych kufli.


Majówka była okazją do rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz do skosztowania wyrobów rodzimych producentów żywności.

Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz