czwartek, 25 sierpnia 2016

17. Międzynarodowe Targi Bursztynu AMBERMART

AMBERMART to drugie, największe na świecie targi bursztynu po AMBERIF-ie, również gdańskim. W 2016 roku odbywają się one w Gdańsku już po raz 17-y, w dniach 25-27 sierpnia w gdańskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO.
Otwarcia targów, po wyrażeniu dużego uznania wobec wielu wieloletnich wystawców promujących bałtycki bursztyn, dokonał marszałek pomorski Mieczysław Struk.
Komisarz targów Ewa Rachoń, zarówno ze sceny podczas otwarcia imprezy, jak i udzielając wywiadu przedstawicielce chińskich mediów, kładła nacisk na ludzi biorących udział w tych targach, ludzi wrażliwych na otaczające nas piękno.
Ponad 220 wystawców z 9 krajów: Austrii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Rosji, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch, prezentuje na nich bursztyn w różnych odsłonach - jako element biżuterii, form użytkowych oraz sztuki.
Wydarzenie urozmaicają wystawy, w tym zdjęć rodzinnych znanej polskiej aktorki Beaty Tyszkiewicz.
Swoje prace prezentuje też Barbara Gronuś Dutko - pomorska artystka, wykorzystująca bursztyn w kompozycjach fotograficznych.
Co roku wydarzenie odwiedza ponad trzy tysiące osób - handlowców głównie z Rosji, Chin oraz UE (Niemiec, Wielkiej Brytanii i Skandynawii). Targi Ambermart otwierają bowiem jesienny sezon wystawienniczy, pozwalając zagranicznym przedsiębiorcom na uzupełnienie oferty po okresie wakacji, a także zaopatrzenie przed grudniowym szczytem handlowym.
Na targach można nabyć butelkowany mocny trunek o nazwie Amber Vodka.
Przez trzy targowe dni odbywają się spotkania i warsztaty, z których część poświęcona jest zagadnieniu autentyczności i rozpoznawaniu oryginalnego surowca.
W trakcie targów rozstrzygnięty zostanie konkurs na najładniejszą biżuterię z bursztynem. Prace oceni międzynarodowe jury, w skład, którego wejdą: Anna Klucznik - historyczka sztuki, Aneta Błaszczyk - blogerka, Suzanne Eid - redaktorka Collection Magazine z Beirutu oraz projektanci biżuterii - Janusz Wosik i Andrzej Kupniewski.
Już tradycyjnie od kilku lat, Ambermart zakończy 27 sierpnia (sobota), świętowanie na ul. Mariackiej, przygotowane wspólnym wysiłkiem galerników i artystów prowadzących tu swoje pracownie. W ramach siódmej edycji imprezy, pod hasłem „Na Mariackiej w Siódmym Niebie”, legendarną, gdańską uliczkę ożywią wernisaże, koncerty, warsztaty, spotkania autorskie. Na koniec zaś odbędą się pokaz mody i biżuterii Magdaleny Arłukiewicz oraz Aleksandra Gliwińskiego.
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz