piątek, 12 sierpnia 2016

756 Jarmark św. Dominika w kadrach pamiątkowych fotografii

Jarmark św. Dominika wpisany jest w krajobraz Gdańska tak samo jak Żuraw, Studnia Neptuna czy Złota i Zielona Brama. W 2016 roku, organizowane już po raz 756 najsłynniejsze targowisko w Polsce, odbywa się w dniach od 30 lipca i potrwa do 21 sierpnia (niedziela).



Jarmark św. Dominika jest jedną z największych atrakcji turystycznych letniego sezonu w Gdańsku. Jest też najstarszą i największą (41 tys. m kw. powierzchni) imprezą tego typu w Polsce i jedną z największych w Europie. Tu się kupuje, targuje, zbiera pamiątki, wyszukuje skarbów, słucha muzyki i znajduje piękne kadry do pamiątkowych fotografii.


Niektórzy przyjeżdżają specjalne na to wydarzenie, by dać się ponieść przyjaznej, emocjonującej, radosnej atmosferze, zapewniającej niezapomniane przeżycia i piękne wspomnienia. Już od Złotej Bramy idąc ulicą Długą jest gwarnie i barwnie.


Prawie wszędzie coś się dzieje, a obrazki zmieniają się jak w kalejdoskopie. Uwagę przyciągają kolorowe Matrioszki (zdrobnienie od imienia Matriona), rosyjskie zabawki, złożone z drewnianych, wydrążonych w środku lalek, włożonych jedna w drugą.


Chłopak, niczym fakir, przebrany za hindusa lewitujący na ul. Długiej w Gdańsku wzbudza zainteresowanie wśród wielu spacerowiczów. Zapewne pomaga mu w tym metalowy stelaż, sprytnie ukryty w fałdach stroju.


Koziołek Matołek każdemu dziecku jest w stanie na poczekaniu napisać stosowny wierszyk, oczywiście za stosowną odpłatnością uiszczoną przez rodziców.


Zielona Nimfa po usłyszeniu dźwięku rzucanych monet wyciąga z kabury zielony pistolet i strzela... wodą w stronę przechodniów.

W połowie ulicy Długiej można poczuć dotyk żywego węża. W momencie kiedy rodzice opłacają tą "atrakcję" właścicielowi węża, gad zaciska swoim ciałem ofiarę, która nie wiedząc jak się ratować z tego uścisku wpada w panikę.
Współczesna formuła Jarmarku św. Dominika nawiązuje do średniowiecznych tradycji, czyli handlowania i dobrej zabawy. Rokrocznie zwiększa się udział rzemieślników, artystów i kolekcjonerów, a jarmarkowemu handlowaniu towarzyszy kilkaset godzin programu kulturalno-rozrywkowego.

W dniach 11 – 15 sierpnia trwają Dni Bremy w Gdańsku i obchody 40-lecia partnerstwa między Gdańskiem i Bremą. Jarmark Świętego Dominika, to wielkie wydarzenie kulturalne. Odbywa się ponad 30 koncertów. Przygotowanych zostało około 1000 stoisk. Swe oferty przedstawiają wystawcy z 12 krajów.


Autostopowicze, po zwiedzeniu 756 Jarmarku Św. Dominika, udają się w dalszą podróż. Tu podczas pobytu w Gdańsku dowiedzieli się, że tradycja Jarmarku św. Dominika liczy sobie już ponad 7,5 wieków. Został on ustanowiony bullą papieża Aleksandra IV w roku 1260, który nadał Dominikanom gdańskim przywilej organizowania jarmarku. Od tego czasu organizowany jest w Gdańsku na początku sierpnia, kiedy w kalendarzu znajduje się dzień patrona Jarmarku. Od 1996 roku głównym organizatorem Jarmarku św. Dominika są Międzynarodowe Targi Gdańskie.

Fot. Włodzimierz Amerski


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz