środa, 17 sierpnia 2016

Angelika Cichocka kontra Joanna Jóźwik w biegu na 800 w Rio

Obie nasze lekkoatletki Angelika Cichocka (SKLA Sopot) i Joanna Jóźwik (AZS-AWF Warszawa), w pięknym stylu środowego poranka 17 sierpnia 2016 wygrały swoje biegi eliminacyjne na 800 m podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Obie Polki zaimponowały doskonałymi finiszami, co pozwoliło im wyprzedzić rywalki. Tym samym awansowały do półfinałów na tym dystansie.

28-letnia Angelika Cichocka kiepsko pobiegła w eliminacjach biegu na 1500 m, zajmując odległe 28. miejsce. W swoim biegu półfinałowym przybiegła na ostatnim miejscu. Po kilku dniach przerwy, mimo nadal niezbyt dobrego samopoczucia (zmiana czasu), postanowiła zawalczyć na drugim swoim dystansie 800 m. I się udało, chociaż wiele ryzykując, tuż przed metą musiała przecisnąć się pomiędzy blokującymi ją trzema przeciwniczkami i dosłownie rzucić się ciałem do przodu na końcową linię. Uzyskała czas 2:00,42 min.
25-letnia Joanna Jóźwik (na zdjęciu prowadzi bieg podczas MP w Bydgoszczy) rywalizująca z Cichocką, aktualną mistrzynią Europy z Amsterdamu, nie chciała być gorsza i w siódmym biegu do końca wszystkich trzymała w szachu. Dosłownie dopiero na ostatnich metrach w równie znakomitym stylu finiszując. Był to jednak najwolniejszy z ośmiu biegów, bo zwyciężczyni uzyskała czas 2:01,58, ale również dający jej awans do półfinałów. Automatycznie wchodziły po dwie najlepsze z każdego biegu.
W eliminacjach na 800 m najszybciej pobiegła Melissa Bishop z Kanady, która uzyskała o 0,06 sekundy czas lepszy od Białorusinki Mariny Arzasamowej. Trzeci rezultat uzyskała Etiopka Habitam Alemu. Tylko te zawodniczki zdołały złamać granicę 1:59.
W łącznej klasyfikacji Cichocka zajęła 23., a Jóźwik 37. miejsce. W półfinałach będzie znacznie trudniej awansować. Półfinały zaplanowane są na godzinę 2.15 w nocy polskiego czasu z czwartku na piątek.
Przypomnę, że Cichocka już dwukrotnie przegrała tytuł mistrzyni kraju z Jóźwik. Było to podczas MP w Szczecinie 2014 roku, kiedy Angelika Cichocka reprezentowała barwy ULKS Talex Borzytuchom (miejscowość na Kaszubach). Zwycięska Jóźwik uzyskała wówczas czas 2:02,27, a Cichocka była od niej „wolniejsza” zaledwie o 0,46 setnych sekundy.
Podobnie było rok później podczas MP 2015 w Krakowie, kiedy Cichocka już jako zawodniczka SKLA Sopot miała czas jedynie o 0,29 setnych gorszy od Jóźwik. Na ostatnim wirażu obie zaczęły swój finisz, ale Cichocka nie zdołała wygrać i była druga za Joanną Jóźwik, ze zwycięskim czasem 2:02,99 min.
Ale inaczej było już rok później podczas 92. Lekkoatletycznych Mistrzostw Polski Seniorów rozegranych w dniach 24-26 czerwca 2016 na stadionie Zawiszy w Bydgoszczy. Dzięki znakomitym finiszom na ostatniej prostej Angelika Cichocka z SKLA Sopot, wygrała dwa biegi finałowe na 1500 i 800 m
Ta sportowa rywalizacja pomiędzy tymi dwoma zawodniczkami trwa. Lepszy czas w Rio na 800 m uzyskała Cichocka, Ciekawe jakie uzyskają czasy w półfinałach?

Fot. Włodzimierz Amerski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz