niedziela, 28 sierpnia 2016

Uroczystości pogrzebowe „Inki” i „Zagończyka” w Gdańsku

Dwie trumny ze szczątkami Danuty Siedzikówny "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka" wystawiono w sobotę 27 sierpnia 2016 roku w Kaplicy Królewskiej w Gdańsku. Dwójkę bohaterów powojennego podziemia, których siedemdziesiąt lat temu, dokładnie 28 sierpnia 1946 r. zamordowała bezpieka, obecnie uroczyście żegna polskie społeczeństwo.

Tłumnie i otwarcie jest oddawany hołd żołnierzom powojennego podziemia walczącego o niepodległą Polskę.
Przypomnijmy, iż wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk, kierował zespołem, który w 2014 r. na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku odkrył szczątki "Inki" i "Zagończyka". Identyfikację zwłok udało się ustalić rok później dzięki wykonaniu medycznych badań DNA. Stało się to wbrew woli komunistycznej bezpieki, która mordując młodą, bo zaledwie 17-letnią Siedzikównę i Selmanowicza, chciała na zawsze ukryć ich ciała w bezimiennych dołach śmierci. Nie udało się, bo po latach przywrócono cześć sanitariuszce i żołnierzowi legendarnej V Brygady Wileńskiej AK, dowodzonej przez mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę".

Podczas dwudniowych uroczystości pogrzebowych, każdy kto chciał oddać hołd "Ince" i "Zagończykowi" mógł przyjść do Kaplicy Królewskiej do godz. 22.

Do Gdańska podczas tych dwóch dni pogrzebowych uroczystości przyjechało wiele osób z całej Polski i zagranicy. Warty honorowe przy trumnach sprawowali żołnierze Wojska Polskiego, harcerze z ZHP i ZHR, członkowie Związku Strzeleckiego RP. dawni działacze Solidarności oraz przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych, z którymi chętnie robiono sobie pamiątkowe zdjęcia.

Zgodnie z tradycją kaszubską "pusta noc" to nazwa ostatniej nocy przed pogrzebem zmarłych osób.

Główne uroczystości pogrzebowe, odbędą się w niedzielę 28 sierpnia w Bazylice Mariackiej i na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku, równo 70 lat od dokonania tego ubeckiego morderstwa. Kondukt żałobny przejdzie ulicami miasta spod Bazyliki na Cmentarz. 
Swój udział zapowiedzieli najwyżsi zwierzchnicy państwa polskiego, prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło. Pochówek "Inki" i "Zagończyka" będzie wspólny, o czym zdecydowały ich rodziny. Uroczystości pogrzebowe głównie zorganizował Instytut Pamięci Narodowej.

Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz