środa, 31 sierpnia 2016

Pszczółki pomorską stolicą miodu

Aby kupić sobie kilka słoików miodu, już obecnie robiąc zapasy na zimę, pojechałem na święto Miodu Pszczółkowskiego. To świętowanie, dostrzegalne z daleka dzięki dwóm wyjątkowo wyrośniętym pszczołom, połączone było z wojewódzkim dniem pszczelarza i dożynkami gminnymi.

Zorganizowano także drugą edycję projektu pn. „Nasi bracia zapylacze, nasze siostry pszczoły”, w ramach którego organizatorzy zachęcali np. do stworzenia świecy z węzy pszczelej czy hotelu dla dzikich pszczół.
Do miasteczka pszczelego przyjeżdżały na rowerach, a niekoniecznie samochodami, całe rodziny, co bardzo mi się podobało.

Ta plenerowa impreza, oferująca gównie do zakupu różne gatunki miodów, odbyła się w parku lipowym w Pszczółkach, w niedzielę 28 sierpnia 2016 roku, przy wyjątkowo słonecznej pogodzie.
Można było dokonać zakupu Miodów Pszczółkowskich w jednej z kilku rodzimych pasiek, jak "Pszczółka" Lucyny i Eugeniusza Juchniewiczów, pasieki Henryka Kamińskiego oraz
Jana Fredy. Wystawiali się pszczelarze również z innych pobliskich miejscowości.

Stoiska oferujące do sprzedaży Miód Pszczółkowski były bardzo ładnie przystrojone kwiatami i warzywami.

Już tradycyjnie podczas imprezy można było się zapoznać z najlepszymi produktami pszczelimi, przygotowanymi przez pszczelarzy z wieloletnim doświadczeniem. Uwagę zwracały ciekawie pomalowane nakrętki od słoików z miodem.
Tylko w jednym stoisku można było nabyć sadzonki ogrodowych kwiatów, z których to słyną Pszczółki.
Część oficjalną poprzedził występ na dużej scenie członkiń Koła Gospodyń Wiejskich ze Skowarcza., które ubrane w jednolite stroje, odśpiewały walczyk o pszczółkach.
Gości powitała Hanna Brejwo, wójt gminy Pszczółki, mówiąc iż podległa jej gmina zajmuje powierzchnię blisko 50 km kw oraz liczy prawie 9 tys mieszkańców. Obejmuje 9 miejscowości: Kleszczewko, Kolnik, Ostrowite, Pszczółki, Rębielcz, Różyny, Skowarcz, Ulkowy, Żelisławki.
Goście za obecność w uroczystej mszy świętej, która odbyła się o godz. 13 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pszczółkach, otrzymali siatki wypełnione naturalnymi darami tej gminy. Dowiedzieli się również, że tutejsze tradycje pszczelarskie przetrwały próbę czasu i są nadal kontynuowane. Z tego też powodu w 2001 roku gminie został nadany herb prezentujący trzy pszczoły na zielonym tle. Ponadto od 1957 roku funkcjonuje tu koło pszczelarzy, a od 2006 roku działa Muzeum Miodu.

Najistotniejszym darem tej gminy jest Miód Pszczółkowski, będący niepodważalnym symbolem gminy Pszczółki. W sierpniu 2007 roku miód ten został wpisany na listę produktów tradycyjnych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dzięki temu stał się pierwszym rozpoznawalnym produktem lokalnym w powiecie gdańskim. 
 Od kilkudziesięciu lat funkcjonuje tu Koło Pszczelarzy. Na terenie gminy znajduje się 31 pasiek, czyli około 580 rodzin pszczelich, co daje ok. 30 milionów pszczół. Wytwarzane są trzy rodzaje Miodu Pszczółkowskiego, w zależności od terminu zbioru i pożytku, czyli nektaru lub spadzi, z którego pochodzi, tj. majowy, czerwcowy i lipowy.

Pszczółki są niewielką, pełną uroku gminą, leżącą w województwie pomorskim, w południowej części powiatu gdańskiego. Zlokalizowana jest ok. 23 km od Gdańska oraz ok. 10 km od Tczewa. Przebiega przez nią droga krajowa nr 91, linia kolejowa na trasie Gdynia – Warszawa, a także autostrada A1.

Organizując doroczne Święto Miodu i Dnia Pszczelarza, nie zapomina się o najmłodszych. To dla nich dostępna była karuzela.
Maluszki, ku radości rodziców, mogły pojeździć wkoło na kolorowych kaczuszkach.
Dostępne też były duże nadmuchiwane powietrzem koła pływające w baseniku.
Przy niewielkim wietrze bujały się balony, o których zakup dopominały się dzieci u swoich rodziców.
Najwięcej zadowolenia miały dzieci z puszczania mydlanych baniek.
Na targach pszczelarskich nie mogło zabraknąć pluszowego misia znajdującego się tylko przy jednym stoisku oferującego m.in. pszczelarskie kapelusze.

Zdjęcia: Włodzimierz Amerski
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz