piątek, 2 września 2016

Wilno ponownie w Gdańsku

Na ulicznych słupach ogłoszeniowych ukazały się żółte plakaty informujące o tym, ze w dniach 2-4 września 2016 w grodzie nad Motławą odbywa się pn. Festiwal Wilno w Gdańsku. Już od ponad dziesięciu lat na Targu Węglowym pokazywane jest to, co progresywne jest w kulturze Wilna i Litwy.

Od sześciu lat – jak twierdzą włodarze naszego miasta – rozwijana jest także siostrzana edycja imprezy – Festiwal Gdańsk w Wilnie (Gdansko kultūros dienų Vilniuje). Ponoć analogicznie, prezentuje ona najbardziej wartościowe treści w kulturze Gdańska i Polski. Piszę ponoć, bo przyznam, że jakoś nie znalazłem relacji z tych imprez w naszych mediach. Starałem się nawet pojechać z naszą delegacją do Wilna, bo mam tam bardzo dobrych znajomych i zapewniony nocleg, ale jakoś u nas tego się nie dostrzega. W przeciwieństwie do Wilna, które zawsze przywozi ze sobą medialną delegację.

Tak było 2 września 2016 podczas wernisażu wystawy Liudasa Parulskisa pod nazwą Barok i Beton, jaki odbył się w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 w Nowym Porcie. Więcej było dziennikarzy i fotoreporterów z Wilna, niż z Gdańska.

Z uwagą przyglądano się nowatorskim pracom fotograficznym o Wilnie, będącym skrzyżowaniem różnych kultur i religii, jak powiedziała kuratorka wystawy Laima Kreivyte.

Dla prawidłowego odbioru wystawionych prac trzeba było nałożyć specjalne okulary, z którymi zagraniczni goście chętnie robili sobie pamiątkowe zdjęcia.

Na wystawę przybyły osoby głuche i niewidome z osobistymi opiekunami, którzy słownie wyjaśniali co przedstawia każde z wystawianych dzieł. W ramach festiwalu Wilno w Gdańsku przez trzy dni na Targu Węglowym koncertować będą litewskie zespoły muzyczne. Został też zorganizowany kiermasz, na którym królują wileńskie smaki i klimaty.

Fot. Włodzimierz Amerski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz