niedziela, 19 sierpnia 2018

Fischmarkt na gdańskiej Ołowiance

Jastarnia z Półwyspu Helskiego zaprezentowała się na gdańskiej wyspie Ołowianka w ramach plenerowego wydarzenia Fischmarkt.
Fischmarkt nawiązuje do wielowiekowej tradycji targów rybnych, która sięga w Gdańsku XIV wieku.
Można było w sobotę 18 sierpnia 2018 przyjrzeć się pokazom rybackiego rzemiosła.
Zaciekawienie wzbudzały drewniane taczki służące rybakom do przetransportowywania skrzyń wypełnionych odłowionymi rybami.
Fischmarkt po raz pierwszy zorganizowano na wyspie Ołowianka, w pobliżu opuszczanej co pół godziny kładki dla pieszych i rowerzystów. Jest tutaj o wiele więcej miejsca niż na przeciwległym brzegu Motławy, na historycznym Targu Rybnym obok Baszty Łabędź
Dzięki uruchomieniu przed rokiem kładki nad rzeką Motławą, bardzo ożywiła się wyspa Ołowianka i obecnie pełnio jest na niej turystów.
Z ulicy Długie Pobrzeże i opuszczanej co pół godziny kładki dla pieszych, widok cumujących przy nabrzeżu wyspy Ołowianka jednostek pływających, głównie pomeranek, przyciągał turystów do odwiedzenia kaszubskiego Fischmarktu.
Z nabrzeża wyspy Ołowianka można było z bliska przyjrzeć się kaszubskim pomerankom.
Niektórzy turyści po raz pierwszy mogli zobaczyć w jakich plastikowych skrzyniach transportuje się odłowione ryby.
Rybacy z Jastarni co ciekawszym turystom pokazywali odławiane w Bałtyku tyciej wielkości śledzie, bardziej przypominające szprotki. W roku 1342 wielki mistrz krzyżacki Ludolf Koenig nadał gdańszczanom przywilej handlu rybami. Miejsce wyznaczone na ten cel nazwano Targiem Rybnym.
Targ Rybny znajdował się nad brzegiem Motławy, w pobliżu zamku krzyżackiego, który w 1454 roku został przez gdańszczan zburzony. Z tego Targu Rybnego przez wieki korzystali rybacy z Półwyspu Helskiego. Podróż do Gdańska przy sprzyjającym wietrze trwała 5-7 godzin.
Pięknie prezentowali się mieszkańcy Półwyspu Helskiego w kaszubskich strojach ludowych.
Na stoisku Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego można było nabyć książki tematycznie związane z Kaszubami.
Były też atrakcje dla dzieci, które mogły sobie kredkami pomalować na papierze.
Tematyka dziecięcych malowideł była związana z Morzem Bałtyckim.
Fischmarkt będący Inscenizacją dawnego Targu Rybnego, to również degustacje kaszubskich przysmaków zaoferowanych przez Kaszubskie Koło Gospodyń Wiejskich Jastrzębianki z Jastrzębiej Góry.
Podczas Fischmarktu wystąpiło kilka regionalnych zespołów, m.in. Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Sierakowice, Orkiestra Dęta z Jastarni oraz Fucus (na powyższym zdjęciu).
Organizatorami Fischmarktu były: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Stowarzyszenie Pomeranek, Północnokaszubska Lokalna Grupa Rybacka oraz samorząd województwa pomorskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz