piątek, 24 sierpnia 2018

Sopockie mistrzostwa Europy w klasie olimpijskiej RS:X

Taki kolorowy dywan można zobaczyć w Sopockim Klubie Żeglarskim. Otóż w dniach 19-25 sierpnia 2018 odbywają się w Sopocie ERGO Hestia Championships - Mistrzostwa Europy w żeglarskiej klasie olimpijskiej RS:X. Identyczne zawody żeglarskie w trójmiejskim kurorcie rozegrane zostały osiem lat temu.
Udział w mistrzostwach bierze ponad 200 żeglarzy z około 30 krajów, którzy wśród rozłożonych żagli z trudem przedostają się na sopocką plażę, aby na desce wypłynąć na start do kolejnych wyścigów.
RS:X został zaprojektowany w 2004 roku przez Jeana Bouldoiresa i Roberta Stroja. Producentem jest firma NeilPryde. Sprzęt kobiet i mężczyzn różni się pędnikiem.
Kobiety i młodzicy żeglują na mniejszym o metr kw. żaglu o powierzchni 8,5 m kw. Deska jest ta sama, długość 286 cm, szerokość 93 cm, waga 15,5 kg.
Niektórzy żeglarze, trenerzy i osoby z obsługi regat, chronią się przed palącym na wodzie słońcem, pokrywając kremem nieraz nawet całą twarz.
Przed każdym startem trzeba dokładnie sprawdzić swój sprzęt i oczywiście dla celów bezpieczeństwa włożyć na siebie kamizelkę ratunkową.
Tytuł mistrzyni Europy w tej klasie należy obecnie do Zofii Klepackiej (Legia Warszawa), która w Sopocie – jak dotychczas - pływając na desce z żaglem POL 8, udanie broni tego tytułu, zajmując pierwsze miejsce.
Co ciekawe 32-letnia Zofia Klepacka jest drugą najstarszą zawodniczką w stawce, ale doświadczeniem znacznie wyprzedza młodsze koleżanki. W pierwszej dziesiątce po wyścigach eliminacyjnych były bowiem aż cztery 19-latki.
Dwie czołowe zawodniczki w klasie RS:X Małgorzata Białecka i Maja Dziarnowska, na co dzień zawodniczki SKŻ ERGO Hestia, przed mistrzostwami mówiły zgodnie, że czempionat kontynentu organizowany w Sopocie, będzie dla nich olbrzymim atutem. Póki co, jakoś się to nie sprawdza.
Z Plaków awans po dotychczasowych wyścigach zaliczył Radosław Furmański, który z ósmego wskoczył na drugie miejsce. Z mistrzostw Europy, z uwagi na kontuzję stopy, wycofał się faworyt żeglarskich zawodów Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk).
Od 2006 roku, kiedy odbyły się pierwsze mistrzostwa świata w klasie RS:X, polscy zawodnicy zdobyli w tej imprezie 11 medali seniorskich. Na igrzyskach w Londynie 2012 Zofia Noceti-Klepacka (YKP Warszawa) i Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia Sopot) wywalczyli brązowe medale olimpijskie. Na igrzyskach w Rio de Janeiro 2016, Polskę reprezentował Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), który zajął czwarte miejsce, a miejsce 14 Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Oboje zdobyli tytuły mistrzów świata.
Podczas mistrzostw Europy w Sopocie, na plaży rozbito plastikowe igloo, w którym na bieżąco na czterech ekranach można oglądać zmagania żeglarzy ścigających się na wodach Zatoki Gdańskiej. Regaty potrwają do soboty.