piątek, 31 sierpnia 2018

Pobłogosławienie wiernych kolebki „Solidarności”

Pobłogosławieni zostali przez kardynała prof. Reinharda Marxa, niemieckiego arcybiskupa z Monachium, wszyscy uczestnicy prawie trzygodzinnego z nim spotkania 30 sierpnia 2018 w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Przed pobłogosławieniem, na koniec tego dorocznego spotkania, też wszyscy stojąc wspólnie odmówili modlitwę Ojcze nasz.

Kardynał prof. Reinhard Marx, arcybiskupa z Monachium chętnie pozował do pamiątkowych zdjęć. Jedno z takich wspólnych zdjęć zrobił z grupą polskich harcerzy z Lipska, którzy przybyli z kilkudniową wizytą do Gdańska.
Już od ośmiu lat w Gdańsku, zawsze 30 sierpnia, odbywają się wykłady wybitnych myślicieli w ramach cyklu “Etyka Solidarności. Refleksja w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych”. W 2018 roku, w 38 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, do wielu zgromadzonych słuchaczy o etosie Solidarności mówił w ECS kard. prof. Reinhard Marx.
- Nasz wyjątkowy gość, jako filozof i teolog z doświadczeniem pedagogicznym, od lat zajmuje się myślą społeczną. Kard. prof. Reinhard Marx to postać kluczowa dla niemieckiej sfery publicznej, nie tylko jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec oraz arcybiskup Monachium i Fryzyngii. Jest on także członkiem 9-osobowej Rady Kardynalskiej wspierającej papieża Franciszka w myśleniu o wspólnocie chrześcijańskiej i reformie Kościoła – tak przedstawił niemieckiego duchownego Basil Kerski, dyrektor ESC.
Liczni słuchacze dowiedzieli się od Basila Kerskiego, że bezpośrednim impulsem do zaproszenia kard. Reinharda Marxa do zabrania głosu w cyklicznej debacie, była jego książka wydana w 2009 r. pt. „Kapitał. Mowa w obronie człowieka”. Autor przedstawił w niej nową formę kapitalizmu i gospodarki, która, jeśli jej nie opanujemy, może zniszczyć demokrację i człowieka. Publikacja kard. Marxa to esej przesiąknięty myśleniem o polityce społecznej XXI wieku, napisana w przeddzień wielkiego światowego kryzysu. A słowo klucz, który to zwiastuje, to globalizacja.
 W dorocznym spotkaniu w ECS uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, duchowieństwa oraz posłowie RP.
Arcybiskup Monachium na wstępie swego wystąpienia wspominał o swoich kilkakrotnych przyjazdach do Polski. W tym przyjazd w 1986 roku, kiedy we Wrocławiu wraz z grupą studentów spotkał się z kard. Henrykiem Gulbinowiczem. Studenci zapytali go wówczas: “Kardynale, jak się kardynał układa z komunistami?” Polski kardynał odpowiedział wtedy niemieckim studentom: “Układać się? Oni są tutaj dopiero od 40 lat, a my jesteśmy już od tysiąca lat. Przyjdą czasy, że ich już nie będzie, a my owszem”. - Myśleliśmy wtedy wszyscy, że jeszcze trochę to potrwa. Zastanawialiśmy się, kiedy to się skończy? Czy tego dożyjemy? A wystarczyły trzy lata. Tak więc wszystko jest możliwe, jeśli odważni ludzie znajdą się we właściwym czasie, we właściwym miejscu – wspominał kard. Marx.
Podczas debaty doradca papieża Franciszka powiedział m.in. „Przyszłość demokracji powiedzie się tylko wtedy, gdy uświadomimy sobie jej podstawy, to jest wolność i odpowiedzialność. Demokracji bowiem potrzeba obecnie więcej niż tylko wyborów co cztery lata. Bez dialogu i uznawania inności nie będzie ona możliwa. Musimy sobie odpowiedzieć na pytania: - Czy uznajemy się dziś w swojej różnorodności? Ile różnic i nierówności może wytrzymać społeczeństwo?

1 komentarz:

  1. 52 year old Clinical Specialist Garwood Gudger, hailing from Erin enjoys watching movies like Laissons Lucie faire ! and Listening to music. Took a trip to Gondwana Rainforests of Australia and drives a Duesenberg Model J Long-Wheelbase Coupe. jej wyjasnienie

    OdpowiedzUsuń