czwartek, 2 sierpnia 2018

Urokliwy zakątek i wodospad w gdańskim ZOO!



Oficjalne otwarcie „zaułka zakochanych”, a także uruchomienie wodospadu, w którym po raz pierwszy popłynęła woda, nastąpiło 2 sierpnia 2018 w gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali, na zdjęciu od lewej, Michał Targowski, dyrektor ZOO, Piotr Grzelak, z-ca Prezydenta ds. polityki komunalnej oraz Lesław Czeremański, brygadzista działu zieleni gdańskiego ZOO.
Nowy wodospad został uruchomiony w miejscu, w którym duże zniszczenia poczyniła potężna ulewa jaka nawiedziła Gdańsk 14 lipca 2016 roku. Spowodowała ona szkody i zalania w całym mieście. Zniszczeniu uległy również rozległe tereny oliwskiego ogrodu zoologicznego: zalane zostały wyspy gibbonów, pelikanów, podtopione domki tapirów, hipopotamów, zniszczony domek jeleni. Dzięki zaangażowaniu pracowników gdańskiego ZOO udało się zabezpieczyć zwierzęta i ich wybiegi i naprawić powstałe szkody. Pozostał jednak jeszcze jeden obszar do naprawy skarpa w pobliżu wybiegu wielbłądów i bawołów.
Lesław Czeremański, brygadzista działu zieleni gdańskiego ZOO, zaproponował przekształcenie tego terenu w urokliwy zakątek do wypoczynku, zadumy i rekreacji. Zadanie nie było proste – priorytetem w ogrodzie zoologicznym zawsze są wybiegi zwierząt i alejki dla zwiedzających. Ponadto teren był bagnisty, nierówny i grząski, zniszczony przez rwącą wodę. Zespół działu zieleni pod wodzą brygadzisty Lesława Czeremańskiego poświęcił każdą wolną chwilę by zrealizować ambitny pomysł.
W efekcie, po dwóch latach ciężkiej pracy, powstał piękny zaułek z dwoma wodospadami (w tym jeden o długości 7,5 metrów!), umocnione kamieniami zbocza, jeziorko porośnięte wodną roślinnością oraz łąka z ławkami wypoczynkowymi. Pomysłowo rozlokowano rośliny, takie jak bluszcz, irgi płożące, hortensje, tulipanowce, budleje, robinie akacjowe, rajskie jabłonie i odmiany dereni. Wybudowana została drewniana wiata ze stołami i ławami, w której można zjeść swój prowiant i odpocząć. Powstała zupełnie nowa infrastruktura drogowa: szerokie chodniki i podjazdy, po których bez problemu mogą się poruszać osoby niepełnosprawne oraz wózki dziecięce.
- Zależało nam na rewitalizacji tego miejsca i ułatwieniu dostępu osobom niepełnosprawnym oraz wózkom dziecięcym – powiedział Lesław Czeremański. – Nawieźliśmy tutaj około 400 ton betonowego gruzu do wzmocnienia skarpy, kilkaset m kw. geosyntetyków, ponad 1500 m sześć. ziemi i ponad 40 ton kamieni zebranych z kaszubskich pól i wykopów.
- Bardzo doceniam inicjatywę pracowników ZOO i ich zaangażowanie w realizację projektu – chwalił Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. – Ogród zyskał nowy, wzbogacający krajobraz obszar i zupełnie nową trasę zwiedzania dla naszych gości. W zakątku tworzy się nisza ekologiczna i już można zauważyć, że ptactwo zakłada tam swoje gniazda.
Kilkoro pracowników gdańskiego ZOO otrzymało z rąk wiceprezydenta Piotra Grzelaka upominki w postaci albumów pt. Niezwykłe zwykłe zdjęcie Serce Gdańska, a także po dyplomie z dedykacją o treści:. „Składam serdeczne podziękowania za okazałą pomoc i zaangażowanie przy realizacji nowego miejsca rekreacyjnego w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Do podziękowań dołączam życzenia wszelkiej pomyślności i niespożytych sił do dalszej pracy. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz”.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz