środa, 29 sierpnia 2018

Robert Lewandowski inwestuje w firmę z Gdyni

Piłkarz Robert Lewandowski i diamentowy inwestor Dawid Urban zainwestowali w Samurai Labs – firmę z Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, która ochroni dzieci przed cybernękaniem i przemocą w Internecie. Samurai Labs to laboratorium sztucznej inteligencji, które opracowało pierwszą skuteczną, potwierdzoną naukowo metodę wykrywania i zapobiegania przemocy w sieci, chroniącą dzieci. Jest to możliwe, dzięki nowatorskiemu połączeniu uczenia maszynowego z wnioskowaniem - tzw. trzecią falą sztucznej inteligencji.
Rozwiązanie ważnego społecznego problemu

Problem cybernękania jest poważny. W USA codziennie 12 dzieci popełnia samobójstwo, a głównym powodem jest właśnie przemoc, jakiej doświadczają w Internecie. W Polsce, według raportu NIK, 39 proc. uczniów doświadczyło cybernękania. Technologia Samurai Labs będzie wykorzystywana wszędzie tam, gdzie internauci są narażeni na tego typu zachowanie, m.in.: w serwisach społecznościowych i randkowych, serwisach e-sport, aplikacjach na smartfony, na forach internetowych czy w grach online.
- Rozwiązanie będzie analizować rozmowy, a szkodliwe treści zostaną przez system automatycznie zablokowane i raportowane do moderatora forum, który podejmie ostateczną decyzję o ewentualnej blokadzie użytkownika, lub o powiadomieniu stosownych instytucji w przypadku wykrycia przestępstwa (np. pedofilii).
Nie chcemy cenzurować Internetu, każdy ma prawo do swoich poglądów czy wypowiedzi. W Internecie nie może być jednak miejsca dla przemocy, zwłaszcza względem dzieciaków. Zastanówmy się przez chwilę, czy często na ulicy spotykamy osoby, które wykrzykują do przechodniów „życzę Ci śmierci”? raczej nie… A w sieci takie wpisy to codzienność. Samurai ma właśnie przeciwdziałać tego typu zachowaniu, które w realnym świecie jest nieakceptowane. Dzięki naszemu rozwiązaniu będziemy mogli uchronić dzieci przed tego typu agresją – wyjaśnia Michał Wroczyński.
Technologia przyszłości w rękach Polaków
Prace badawczo-rozwojowe nad prototypem, prowadzone są w laboratorium Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. Samurai Labs wykorzystuje do wykrywania przemocy w Internecie technologię będącą połączeniem uczenia maszynowego (z ang. Machine Learning / Deep Learning) z wnioskowaniem w oparciu o język oraz wiedzę ekspertów badających przemoc internetową.
- Mark Zuckerberg zakłada, że na skuteczne rozwiązanie, które będzie wykrywać przemoc w Internecie trzeba poczekać jeszcze od 5 do 10 lat. System AI Facebook’a wyłapuje zaledwie 38 proc. wypowiedzi, które uznano za szerzące nienawiść. Dzięki naszemu autorskiemu podejściu, rozwijanemu już od pięciu lat, wyprzedziliśmy zespoły pracujące nad tym zagadnieniem. To, co dziś jest odległe dla światowych gigantów, dla naszego zespołu jest w zasięgu ręki. 
Dlatego właśnie powstało Samurai Labs, agregujące wiedzę i doświadczenie ekspertów, oraz łączące symboliczne i statystyczne metody sztucznej inteligencji w rozwiązanie, które uczyni Internet bezpieczniejszym. Przewaga technologiczna jaką osiągnęliśmy pozwoli nam zrealizować ten cel, a także zająć pozycję lidera na nowym, wartym miliardy dolarów rynku. Ta przewaga sprawia, że będzie to pierwszy produkt na rynku, który w czasie rzeczywistym ochroni dzieci zapobiegając przemocy – zadziała zanim stanie się krzywda – mówi Michał Wroczyński.
Inwestycja w przyszłość
Drugi z inwestorów, Dawid Urban, to anioł biznesu, wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia na rynku inwestycyjnym. W 2018 roku został uhonorowany tytułem Diamentów Inwestycji.
  W doborze firm, które wspieram, kieruje się ściśle określonymi kryteriami. Inwestuję w odważne projekty. Przede wszystkim zależy mi na ich innowacyjności i potencjale rozwojowym. Równie ważne jest jednak to, żeby miały jednocześnie pozytywny wpływ na świat, który nas otacza – mówi Dawid Urban. – Samurai Labs spełnia wszystkie te kryteria i jest inicjatywą, która może realnie zwalczać cyberprzemoc w sieci. W mojej ocenie obecnie to główny problem współczesnego Internetu dodaje Urban.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz