sobota, 11 sierpnia 2018

Morawiecki i Duda odwiedzili Zlot ZHP w Gdańsku

Dzięki współpracy z Miastem Gdańsk i Gdańską Organizacją Turystyczną uczestnicy Ogólnopolskiego Zlotu ZHP Gdańsk 6-16 sierpnia 2018 na Wyspie Sobieszewskiej, bezpłatnie mogą skorzystać z wejścia do: Centrum Hewelianum, Europejskiego Centrum Solidarności, Muzeum Miasta Gdańska, a także: Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Archeologicznego i Narodowego Muzeum Morskiego.
W okresie zaledwie miesiąca na Wyspie Sobieszewskiej wyrosło miasteczko zlotowe: z infrastrukturą wodno-kanalizacyjną, tymczasowymi i trwałymi ciągami komunikacyjnymi, z profesjonalną sceną, biurem Zlotu, centrum medialnym, miejscami do prowadzenia ponad 250 zajęć programowych równocześnie.
W namiotowym centrum medialnym pracuje wielu młodych dziennikarzy nadających bieżące relacje.
Redagują i nadają relacje również z wizyt w zlotowym miasteczku Premiera RP Mateusza Morawieckiego oraz Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który sprawuje patronat nad tym Ogólnopolskim Zlotem ZHP. - Harcerstwo polskie, Związek Harcerstwa Polskiego jest niezwykle mocno wpisany w polską niepodległość, a najcenniejsza w harcerstwie jest przyjaźń- powiedział w piątek 10 sierpnia Prezydent Andrzej Duda, podczas pobytu na Zlocie ZHP na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku.
W prażącym słońcu młodym dziennikarzom trudno jest pracować na monitorach komputerów i wybierać najlepsze zdjęcia z wizyt tych dwóch najważniejszych osób w Polsce. Dziennikarze muszą się zasłaniać ręcznikami, aby mieć lepszą widoczność na ekranach komputerów.
Według obowiązującego regulaminu, na imprezach masowych nie można mieć przy sobie ostrych narzędzi. Trudno się z tym pogodzić harcerzom, bo przecież doczepiona do paska spodni finka, to element umundurowania.
W trzech dużych namiotach mieszczą się markety Biedronki, w których uczestnicy zlotu zaopatrują się w różne produkty spożywcze i w grupach 40-osobowych sami przygotowują posiłki. Do dyspozycji mają butle gazowe i turystyczne kuchenki. Zlot ZHP dysponuje też zapleczem logistycznym, dworcem dla autobusów i polowym szpitalem.
Najważniejsze są stanice, czyli miejsca obozowania drużyn z poszczególnych chorągwi ZHP. Skupione w kilka województw stanice wzięły swoje nazwy od bram, jakie mamy w Gdańsku.
Ważnym elementem programu Zlotu ZHP Gdańsk 2018 jest służba na rzecz lokalnej społeczności. Część zadań pozytywnie zmieni otoczenie na Wyspie Sobieszewskiej. - Harcerze i harcerki będą budować budki lęgowe dla ptaków, które zostaną powieszone w lesie na Wyspie Sobieszewskiej, wykonają ławki z europalet, które staną w przestrzeni publicznej Wyspy, przy siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Świbnie.
Harcerze na Górkach Zachodnich posadzą trawę. Odsłonią także piękną mozaikę przy ul. Turystycznej wytną płot i uporządkują teren. Z zadań kulturalnych będą czytać dzieciom w bibliotece na Wyspie oraz pomagać naprawiać zniszczone książki – mówi pwd. Kinga Piskała, przygotowująca te zajęcia w ramach modułu Natura.
Przy wsparciu Grupy Energa, która jest głównym sponsorem Zlotu, na stoisku flagowego jachtu ZHP – Zawisza Czarny, odbędą się konkursy, w których nagrodą będą rejsy żaglowe, kamizelki ratunkowe oraz żagle.
We współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zorganizowana zostanie na terenie Zlotu zbiórka krwi. Organizatorami przedsięwzięcia są: Fundacja Kropelka Energii, Inspektorat Krwiodawstwa Wydziału Wsparcia Specjalnościowego GK ZHP, Klub HHDK "Stołeczna Kropla Braterstwa". Zbiórka odbędzie się w dniach 10 oraz 11 sierpnia w godzinach od 9:00 do 14:00. Uczestnikom udzielone zostaną podstawowe informacje o krwiodawstwie, otrzymają oni również posiłek po oddaniu krwi.
Podczas zlotu swoją prelekcję wygłosi ornitolog i przyrodnik Krzysztof Konieczny związany na co dzień z Fundacją Przyrodniczą „pro Natura”. Spotkanie poświęcone będzie problematyce ochrony bocianów i przyrody przez harcerzy oraz możliwości współpracy w tym zakresie z energetykami. Grupa Energa zaprosi także uczestników zlotu do zwiedzania elektrowni wodnych, w takich miejscowościach jak Bielkowo, Łapino i Straszyn.
Mieszkańcy Gdańska i turyści są mile widziani szczególnie na wieczornych koncertach na scenie zlotowej, które zaczynają się o godz. 20.30. Zagrają: w sobotę 11 sierpnia – Dzień Regionów i zostanie zaprezentowane widowisko pt. „Pod Lilii Znakiem”, niedziela 12 sierpnia – Perły i Łotry, 13 sierpnia – Cisza jak ta, 14 sierpnia – Accantus.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz