wtorek, 6 czerwca 2017

„Kto ty jesteś? Polak mały”
To tytuł projektu edukacyjnego realizowanego przez cały rok szkolny 2016/2017, do którego zaproszono przedszkola reprezentujące różne regiony Polski. Jak powiedziała organizatorka programu Magdalena Zwolińska, edukacja patriotyczna umożliwia powrót do źródeł życia każdego człowieka, jego etyki, języka, kultury lokalnej, regionalnej i narodowej.
Finał programu odbył się w inowrocławskim amfiteatrze, a zaproszono do niego m.in. Kaszubów, ludzi dumnych, którzy - jak powiedziano  ze sceny -  mowy swych przodków nie zapomnieli.  Poznanie własnego środowiska lokalnego sprzyja kształtowaniu postaw pluralizmu, tolerancji i akceptacji w stosunku do innych grup lokalnych oraz do innych narodów.
W finale udział wzięli także Pałuczanie z kwiatkami i liśćmi na czepcach. Zaprezentowali się również młodzi mieszkańcy Zakrzewia, gdzie zieleń piękna teren zalewa, no i oczywiście Kujawiacy, gdzie pola żółte rzepakiem są usłane.
Licznie zgromadzona publiczność w Parku Solankowym w Inowrocławiu nieco zawiodła się, bo nie dojechali ujęci w programie Kociewiacy z gdańskiego Pomorza, którzy mieli odśpiewać m.in. hymn ks. prałata Bernarda Sychty, autora siedmiotomowego "Słownika gwar kaszubskich na tle kultury ludowej" oraz trzytomowego "Słownika kociewskiego na tle kultury ludowej".
Kaszuby reprezentowało Przedszkole Niepubliczne „Wesołe Przedszkolaki” z Chojnic, na przeglądzie folkloru w Inowrocławiu. 
Trzyletnie dzieci z Przedszkola Niepublicznego z Chojnic na scenie amfiteatru w Inowrocławiu wykonały bardzo bogaty program. Złożyły się na niego: piosenki pt. „Moje miasto Chojnice”, „Kaszubskie jeziora”, ”Velevetka”, „ Kaszubskie nuty”, wiersz Aneczka, Za co Maćku oraz taniec Kowal.
Dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Wesołe Przedszkolaki” przyjechały wynajętym busem z Chojnic do Inowrocławia pod opieką m.in. Ewy Kuczkowskiej i Wioletty Siudzińskiej.
Po występie, dzieciom z Przedszkola Niepublicznego „Wesołe Przedszkolaki” z Chojnic zrobiono wspólne pamiątkowe zdjęcie na tle Zakładu Przyrodoleczniczego w Inowrocławiu.
Pamiątkowe zdjęcie w Parku Solankowym w Inowrocławiu z pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego (1881-1945) Premiera Rządu RP na Uchodźstwie, Pierwszego Wodza Naczelnego w latach 1939-1943. W okresie międzywojennym był częstym gościem w Parku Solankowym. Jego pomnik siedzącego na ławeczce został odsłonięty 15 sierpnia 2005 roku.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz