czwartek, 8 czerwca 2017

Największy w Polsce magazyn energii powstanie na farmie wiatrowej Energi


Pomorska Energa, japońska Hitachi i Polskie Sieci Elektroenergetyczne zbudują największy w Polsce hybrydowy bateryjny magazyn energii elektrycznej o mocy ok. 6 MW i pojemności ok. 27 MWh. Będzie on elementem prototypowego systemu poprawiającego bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznych. Wybrano właśnie wykonawcę koncepcji oraz projektu budowlanego magazynu.
Celem wspólnego przedsięwzięcia jest budowa demonstracyjnego systemu ochrony sieci elektrycznej, który umożliwi odpowiednie zarządzanie dużą liczbą farm wiatrowych. Hybrydowy magazyn energii elektrycznej (BESS), powstanie przy farmie wiatrowej Bystra w gminie Pruszcz Gdański, należącej do Grupy Energa. Zgodnie z założeniami projektu, magazyn ma wybudować firma SAG Elbud Gdańsk, w terminie do 2019 roku.
- Efektem współpracy z doświadczonymi partnerami i globalnymi liderami w zakresie innowacji, będzie inteligentny system zarządzania siecią elektroenergetyczną, co pozwoli poprawić niezawodność dostaw energii. Jest to przedsięwzięcie innowacyjne, ale przy tym bardzo istotne dla bezpieczeństwa energetycznego kraju zapwnia Daniel Obajtek, prezes Energa SA.
Po zakończeniu budowy rozpocznie się roczny okres testów wydajności nie tylko magazynu energii w Bystrej, ale także całego systemu SPS w celu poprawy bezpieczeństwa pracy sieci elektroenergetycznych. W czasie trwania projektu oceniona zostanie m. in. możliwość zastosowania takich technologii magazynowania energii na szerszą skalę.
Niestabilność odnawialnych źródeł energii, szczególnie farm wiatrowych, stanowi jedno z większych wyzwań dla współczesnych sieci elektroenergetycznych nie tylko w Polsce, ale w każdym kraju inwestującym w OZE. Brak sprzyjających warunków pogodowych – bezwietrzna pogoda lub długotrwałe zachmurzenie – prowadzić mogą do niedoborów mocy. Z kolei nadmiar wyprodukowanej energii przy skrajnie odmiennych warunkach może doprowadzić do przeciążenia sieci energetycznych. W związku ze zmianami pogody występują również dynamiczne zmiany ilości energii elektrycznej wytwarzanej przez tego typu źródła. Dlatego istotny jest rozwój nowoczesnych magazynów zdolnych przechowywać nadwyżkę wytworzonej energii i oddawać ją do sieci, kiedy jest taka potrzeba.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz