wtorek, 13 czerwca 2017

XI Regaty o Puchar Mariny Gdańsk pod dyktando wiatruW XI Regatach o Puchar Mariny Gdańsk, rozegranych w dniach 10-11 czerwca 2017 r., załogi walczyły nie tylko między sobą, ale również z wiatrem. W dwóch z trzech wyścigów warunki pogodowe za sprawą słabego wiatru nie ułatwiały żeglowania na wodach Zatoki Gdańskiej.
Do regat przystąpiło 39 jednostek, których załogi przez dwa dni ścigały się na wodach Zatoki Gdańskiej. Wystartowali w nich zarówno amatorzy, jak też doświadczeni i zaprawieni w regatowych bojach żeglarze. Regaty posiadały licencję Polskiego Związku Żeglarskiego. Są również zaliczane do Pucharu Zatoki Gdańskiej oraz Pucharu Bałtyku Południowego. Obejmowały trzy klasy: ORC, KWR oraz OPEN.
Sobotnie warunki pogodowe pokrzyżowały nieco szyki startującym. O ile w pierwszym, krótkim wyścigu, wiatr wiał solidne 15-20 węzłów i pozwolił na ciekawe ściganie, o tyle w drugim, planowanym na 9 mil morskich, zaledwie dwie załogi zdążyły osiągnąć zaplanowaną metę, podczas gdy pozostałe zmagały się z praktycznym brakiem wiatru. Z tego względu komisja sędziowska zadecydowała o skróceniu wyścigu i zaliczeniu wyników z jego części. Drugiego dnia warunki były już nieco lepsze i pozwoliły na rozegranie pełnego wyścigu.
W grupie ORC Club najlepsza okazała się załoga jachtu Neoprofil dowodzona przez kpt. Piotra Adamowicza. Drugie miejsce wywalczył Good Speed /kpt. Łukasz Trzciński/a trzecie ZOLTAR/kpt. Czesław Perlicki/.
Klasę KWR wygrał jacht ApolloSails 2 Easy /kpt. Tomasz Makowski/ przed załogą Agata 8 /kpt. Hubert Cieślak/ oraz łódką ELJACHT/kpt. Jerzy Jankowski/.
W klasie OPEN zwyciężyła rosyjska załoga BLAGADARNOST'2 /kpt. SergeiPavlenko/. Drugie miejsce zajął BIGGERJOHNKA /kpt. Konrad Smoleń/. Miejsce na podium uzupełniła załoga jachtu Scamp One /kpt. Maciej Gnatowski/.
Najlepsze załogi, oprócz pucharów, otrzymały nagrody rzeczowe oraz vouchery ufundowane przez sponsorów regat. Dodatkową atrakcją regat, nie tylko dla ich uczestników, był sobotni koncert szantowy w Marinie Gdańsk. Integracyjny wieczór żeglarski jest od początku jedną z tradycji tej imprezy.
Organizatorzy: Miasto Gdańsk oraz Gdański Ośrodek Sportu.
Współorganizator: Pomorski Związek Żeglarski.
Partnerzy: Związek Miast i Gmin Morskich oraz Gdańska Federacja Żeglarska.
Sponsorzy: Browar Amber, Villa EVA, Eljacht, SPIDER, SZYMON JACHT, Sklep Żeglarski WIND.
Zdjęcia: Anna Żmuda-Kempińska.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz