niedziela, 25 czerwca 2017

XII Nord CUP Gdańsk 2017 rozpoczęty!

Tegoroczne regaty Regaty Nord CUP Gdańsk 2017 potrwają od 23 czerwca do 2 lipca, a ich bazą jest ponownie AZS Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego w gdańskich Górkach Zachodnich. W okresie 10 dni żeglowania wyłonieni zostaną zwycięzcy w ponad 20 klasyfikacjach.
Pierwsze wystartowały jachty morskie, które w piątkowy wieczór wyruszyły w pełnomorskim wyścigu B8 Race. Trasa tego długiego biegu, licząca ok. 120 mil morskich, prowadziła do boi ustawionej w pobliżu platformy LOTOS Petrobaltic na złożu B8 i z powrotem, do mety która ustawiona została na wysokości Yacht klubu Stoczni Gdańskiej.
Najszybszą załogą była ponownie BLAGODARNOST’2 pod dowództwem Sergeya Pavlenko, która to rok temu ustanowiła pierwszy rekord trasy. Tym razem udało im się dopłynąć do mety o godz. 14:14, czyli około 10 minut szybciej. B8 oprócz tego, że ma własną klasyfikację jest też częścią Mistrzostw Zatoki Gdańskiej oraz zaliczany jest do Pucharu Bałtyku Południowego.
W sobotę rywalizację rozpoczęły kolejne żeglarskie klasy, które startowały na trzech akwenach: na akwenie A – Laser Standard, Laser Radial i Laser 4.7, na akwenie B klasy Europa, Finn oraz walczące o medale mistrzostw Polski Hobie 14 i Hobie 16, a na akwenie C – Delphia 24 OD, Scandinavia i klasa Micro.
– Mieliśmy dziś świetne żeglarskie warunki, więc był to na prawdę super dzień. Na akwenach A i B rozegraliśmy po 3 wyścigi, a na akwenie C, 4 wyścigi – powiedział nam Sędzia Główny regat, Tomasz Sawukinas. – Załogi miały dobry wiatr z kierunku zachodniego, wiejący z prędkością 10-20 węzłów. Było więc dużo zabawy i frajdy z żeglowania, możliwe było balastowanie na trapezach. Zawodnicy wykonali dziś ciężką pracę, ale mogą być zadowoleni z wyników. Teraz czas na spotkanie towarzyskie przy grillu i wspólne oglądanie Pucharu Ameryki – dodał z uśmiechem.
Przed zawodnikami kolejne starty, w niektórych klasach walka jest wyrównana, w innych – widać większe różnice punktowe. W klasie Laser Radial na zdecydowane prowadzenie wysunął się Stanisław Klimaszewski, a w Laserze 4.7 Julia Rogalska, która 3-krotnie przypływała na metę pierwsza, podobnie jak Andrzej Romanowski w klasie Finn. 
W klasie Europa prowadzący po pierwszym dniu Damian Sieczkowski tylko raz oddał prowadzenie, tak jak Bartłomiej Janiszewski w klasie Hobie 16 i Bartosz Sajdak w Hobie 14. W klasie Delphia 24 na prowadzenie wysunęła się załoga Marcina Pietrzaka, wśród Scandinavii 650 najlepsza jest jak na razie ekipa Marka Kloski, a w klasie Micro na czele stawki po czterech startach jest Piotr Tarnacki. Ale jak to w sporcie bywa – jeszcze wszystko może się zdarzyć.
W niedzielę poznamy pierwszych zwycięzców, czyli najlepsze załogi w klasie Delphia 24, Micro i Scandinavia 650. Pozostałe klasy rywalizować będą jeszcze w poniedziałek. Dzień później regaty rozpoczną kolejne klasy, czyli 420tki, Optimiści i Open BIC. Zachęcamy do kibicowania, wyniki śledzić można na stronie regat na Manage 2 Sail, dokładny link do strony znaleźć można w zakładce ‚wyniki’ na stronie www.nordcup.pl, a zdjęcia z regat oglądać można na profilu na Facebooku.
Zdjęcia: Bartosz Modelski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz