piątek, 25 maja 2018

Motolotnia o napędzie elektrycznym!

Podczas uczestnictwa w Bałtyckim Festiwalu Nauki na Politechnice Gdańskiej (25-27.05.2018), z radości skok w górę wykonały uczennic II LO im Władysława Andersa z Chojnic.
Moje szczególne zainteresowanie wzbudziła motolotnia o napędzie elektrycznym. Jest to najnowszy prototyp jaki powstał na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej. Jej twórcą jest doktorant Andrzej Pyszyński, który ma wszelkie uprawnienia motolotniarza.
Motolotnia o napędzie elektrycznym też cieszyła się dużym zainteresowaniem młodocianych uczestników Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Motolotnia jako prototyp przechodzi obecnie w Gdyni próby techniczne. Może się wznieść na wysokość 3 km, a energii zgromadzonej w 16-ogniwach akumulatora wystarcza na około 20 minut. Po uzyskaniu patentu, przewiduje się rozpoczęcie seryjnej produkcji tej motolotni pracującej bardzo cicho, co jest jej dużym atutem.
W budynku głównym Politechniki Gdańskiej podczas Bałtyckiego Festiwalu Nauki, do wyboru były zajęcia aż z 24 dyscyplin naukowych: od architektury, poprzez nauki przyrodnicze i matematyczne, aż po biocybernetykę!
Na przykrytym szklanym dachem wewnętrznym dziedzińcu PG, młodzież mogła podziwiać podczas Bałtyckiego Festiwalu Nauki nowe wahadło Foucaulta, dzieło dr. inż. Bogusława Kusza z Katedry Fizyki Ciała Stałego. Wahadło znacznie dłuższe niż poprzednie również pokazowe, którego metalowa soczewka waży 64 kg i wisi na drucie o długości 26 m. Dzięki obserwacji wahadła dochodzi się do wniosku, że Ziemia się obraca.
Śmiałym doświadczeniem proponowanym przez studentów Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG było rozpalanie ognia na dłoni uczestników BFN.
Niektóre osoby z dużym przerażeniem poddawały się zabiegom fizycznym polegającym na rozpaleniu ognia na dłoni.
Sporo grup przedszkolnych i szkolnych przybyło na BFN w Politechnice Gdańskiej w żółtych kamizelkach odblaskowych. W nie byli ubrani m.in. przedszkolaki z Przedszkola nr 17.
Starsze grupy młodzieży również wykazywały zainteresowanie różnymi doświadczeniami fizycznymi.
Bardzo pouczającym było stanowisko ukazujące ruch różnych planet wokół słońca.
Na tym kolejnym stanowisku na dziedzińcu PG można było zobaczyć jak taki talerz antenowy wzmacnia głos wydobywający się z naszych telefonów komórkowych.
Studenci fizycy PG tłumaczyli na jakiej zasadzie działa silnik spalinowy i elektryczny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz