czwartek, 31 maja 2018

Poruszeni w ECS zabójstwem rosyjskiego dziennikarza...

Informacja o zabiciu w Kijowie na Ukrainie rosyjskiego dziennikarza 41-letniego Arkadija Babczenko zakłóciła obrady piątego panelu dyskusyjnego podczas międzynarodowej konferencji pt. Europa z widokiem na przyszłość, jaka w dniach 28-30.05.2018 odbywała się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.
Uczestnicy tego panelu pod nazwą Europa z widokiem na przyszłość, Tradycja, Tożsamość, Wartości, po usłyszeniu od prowadzącej panel Agnieszki Lichnerowicz z radia TOK FM informacji o zabójstwie rosyjskiego dziennikarza Arkadija Babczenko, natychmiast sięgnęli po swoje urządzenia elektroniczne, aby upewnić się o szczegółach tej tragedii. Niektórzy wygłosili nawet kondolencyjne słowa współczucia wobec przedstawicieli Rosji i Ukrainy. Po jakimś czasie prowadząca panel sprostowała swoją poprzednią informację odczytując w swoim smartfonie, że dziennikarz rosyjski Arkadij Babczenko żyje, a całe wydarzenie to „akcja ukraińskich służb specjalnych wymierzona w rosyjskich szpiegów na Ukrainie”. Przyjęto tę wieść oklaskami.
Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku Łew Zacharczyszyn powiedział, że co do tożsamości, to wyjeżdżając za granice, powinniśmy być tak dumni ze swoich krajów jak czynią to Amerykanie, którzy zawsze chwalą swój kraj. Wskazał też na utrwalanie narodowej tożsamości poprzez sport, dopingowanie swoich narodowych drużyn, choćby teraz podczas najbliższych piłkarskich mistrzostw świata w Rosji.
Paweł Kowal, historyk, publicysta, Polska Akademia Nauk, zgłosił temat kolejnej takiej konferencji za rok. Miała by ona dotyczyć znalezienia odpowiedzi na pytanie, co się stało ze wspólnotami religijnymi w Europie? Powiedział też, że według niego elita ma służyć społeczeństwu. A tożsamość buduje się poprzez otwieranie granic. Skrytykował niedawne obchody 200-lecia urodzin Karola Marksa i odsłonięcie jego pomnika w Trewirze (Niemcy). ... mieście filozofa.
Robert Alagizovski, filozof, minister kultury Macedonii stwierdził, że kultura powinna być spoiwem dla europejskich państw członkowskich. W krajach byłej Jugosławii właśnie kultura była takim spoiwem. Kraje bałkańskie mogą wiele wnieść nowego do UE. - Tak jak my cenimy sobie Europę, tak i ona powinna nas doceniać, powiedział minister.
Konferencji towarzyszyła wystawa fotograficzna Josefa Koudelki o wojskowej inwazji w Pradze 1968 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz