czwartek, 5 stycznia 2017

Silny wiatr – cofka – ostrzeżenie przed poranną „ślizgawką”

Ze względu na pogarszające się warunki pogodowe w Gdańsku – sztorm o sile 10 – 11 w skali Beauforta i wiatr z kierunków północnych, dochodzący do 100 km/h – Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku, po południu w środę 5 stycznia 2017 zwrócił się z prośbą do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności i w miarę możliwości pozostawanie w domach.
Przypomina też o odpowiednim zabezpieczeniu mienia: przede wszystkim przedmiotów na balkonach i tarasach. A także nie pozostawianiu pojazdów w bezpośrednim sąsiedztwie drzew, bilbordów i innych niestabilnych konstrukcji.
O godz. 22.15 zebrał się Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego, żeby omówić i ocenić bieżącą sytuację w mieście. Silny północny wiatr powoduje tzw. „cofkę” na Martwej Wiśle – obecnie woda w kilku miejscach przekroczyła stany alarmowe. Ze względów bezpieczeństwa zamknięty dla ruchu jest przejazd ul. Wiślną w Letnicy. Wiatr wpycha też wodę z Bałtyku do Zatoki Gdańskiej i dalej - w ujścia rzek. Wysoki poziom w Zatoce utrzyma się co najmniej do piątku.
Woda wystąpiła z brzegów m.in. w rejonie ul. Wiślnej, ul. Tarcicy, na Polskim Haku, w rejonie przystani na Żabim Kruku i na Długim Pobrzeżu. Miejsca te są zabezpieczane na bieżąco przez służby ZDiZ i Gdańskich Melioracji. 
Potok Oliwski w rejonie ulicy Parkowej (tuż przed ujściem do morza) na skutek cofki wydostaje się na teren Parku Jelitkowskiego.
Ze względów bezpieczeństwa zamknięte zostało molo w Brzeźnie. Wysoki stan wody utrzymuje się w rejonie mostu pontonowego w Sobieszewie, ale przeprawa jest czynna.
Odwołano rejsy promowe z Gdyni do Karlskrony.
Komunikacja miejska w Gdańsku - jak na razie - działa bez opóźnień. Na terenie miasta działają też patrole Straży Miejskiej i Policji.
- Ze względu na spadek temperatury i nocne opady śniegu, rano może wystąpić gołoledź. W związku z tym apelujemy do mieszkańców, by w miarę możliwości, korzystali z komunikacji miejskiej. A poruszając się samochodami zachowali szczególną ostrożność – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.
Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego z pomocą służb będzie monitorował sytuację w mieście przez całą noc z 4 na 5 stycznia. Wszelkie sygnały dotyczące miejscowych zagrożeń można zgłaszać do:
Dyżurny Inżynier Miasta – 58 52 44 500
Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego – 58 778 60 00
Straż Miejska - 986

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz