czwartek, 19 stycznia 2017

Zmarł propagator zapasów Mirosław Begger

O śmierci w wieku 66 lat redaktora Mirosława Beggera poinformowali mnie dziennikarze z Oddziału Gdańskiego SDP. W krótkim nekrologu napisali, że odszedł od nas wielki pasjonat sportu i entuzjasta zapasów. Dziennikarz sportowy, współpracownik prasy regionalnej na Pomorzu i prasy ogólnopolskiej. Zasłużony działacz kultury fizycznej i Zrzeszenia LZS, który został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi RP.

Był aktywnym krzewicielem idei olimpijskiej i organizatorem licznych spotkań olimpijczyków pomorskich, zwłaszcza zapaśników ze szkolną młodzieżą. Przez prawie pół wieku swojej pracy dziennikarskiej i krzewiciela kultury fizycznej, zorganizował ponad 2 tys. takich spotkań, m.in. z Kazimierzem Lipieniem, Adamem Sandurskim, Andrzejem Supronem czy Andrzejem Wrońskim. Był również spikerem i komentatorem podczas wielu imprez zapaśniczych o różnej randze. Publikował w „Dzienniku Bałtyckim”, „Gazecie Kociewskiej”, „Gazecie Tczewskiej”, Miesięczniku „Nasz Gdańsk”, „Portowcu” – czasopiśmie „Solidarności” Portu Gdańskiego i w ogólnopolskim magazynie „Zapaśnik”. 
Ilekroć się spotkaliśmy, zawsze miał do mnie pretensje, że w mojej pracy dziennikarskiej niewiele miejsca poświęcam zapasom, a w sportowych relacjach głównie skupiam się na lekkoatletyce, którą przecież przez młodzieńcze lata uprawiałem. Ta jego krytyka z upływem lat wobec mojej osoby z tego powodu była coraz bardziej agresywna. Nie mógł pogodzić się z tym, że jego dziennikarską pasją są zapasy, a moją głównie królowa sportu.
Ta jego pasja do zapasów wzięła się z tego, że jako młodzieniec trenował styl klasyczny w KS Spójnia Gdańsk. Po zakończeniu czynnego uprawiania sportu był sekretarzem sekcji zapaśniczej KS Spójnia Gdańsk oraz LZZ Orlęta Reda. Do tego stopnia był pochłonięty zapasami, ze był też założycielem i prezesem KS Wierzyca Pelplin oraz założycielem i kierownikiem sekcji zapaśniczej KKS Gedania Gdańsk.
Znany mi od wielu lat Mirosław Begger odznaczony został wieloma wyróżnieniami, m.in. medalami za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego, medalami PKOl, Złotą Gwiazdą PZZ, złotą odznaką PKOl, LZS, Złotym Krzyżem Zasługi RP oraz medalem z okazji 90-lecia PKOl.
Mirka Beggera podziwiałem za jego pasję dyscypliną sportową jaką są olimpijskie zapasy oraz za fenomenalną pamięć jaką posiadał. Pamiętał wyniki osiągnięte przez wielu sportowców, oczywiście głównie zapaśników, jak i inne liczby nie koniecznie związane ze sportem . Kilkakrotnie mnie zaskakiwał jak na przykład w odstępach kilku, a nawet kilkunastu lat, przytaczał datę i miejsce mego urodzenia oraz numer mego domu i mieszkania przy ulicy Sobótki we Wrzeszczu. On też mieszkał we Wrzeszczu, zatem byliśmy wrzeszczańskimi ziomalami. 
Urodził się 12 lipca 1950 roku w Kręgu na Kociewiu. Był bardzo religijny i nadzwyczaj serdeczny. Zawsze był też uczynny, niezwykle pracowity i aktywny niemal do ostatnich dni swojego ziemskiego życia. Wspomnę również o tym, że to dzięki jego osobistemu wstawiennictwu u ówczesnego rektora Uniwersytetu Gdańskiego, po zdaniu egzaminów a nie przyjęciu, w ramach miejsc rektorskich, podjęła studia córka moich najlepszych kociewskich znajomych. I za to jesteśmy Mirkowi bardzo wdzięczni.
Msza św. żałobna zostanie odprawiona w sobotę 21 stycznia 2017 r. o godz. 13.00 w kościele MBNP w Gdańsku Wrzeszczu, przy ul. Słowackiego 79. Uroczystości pogrzebowe odbędą się również w sobotę, 21 stycznia, w Gdańsku Wrzeszczu na Cmentarzu Srebrzysko (nowa kaplica), o godz. 14.30.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz