wtorek, 31 stycznia 2017

Wstrzymanie decyzji o połączeniu dwóch muzeów


Przepychanki Gdańska z Warszawą przypominała poranna poniedziałkowa (31.01.2017) audycja radiowa w Radio Gdańsk na temat decyzji ministra kultury Piotra Glińskiego w sprawie połączeniu muzeów II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. Z biorących udział w dyskusji, tylko znany fotoreporter Maciej Kosycarz wiedział o czym mówi - bo jak przyznał - już trzykrotnie zdołał zwiedzić to muzeum. Jego znawstwo tematyki jest tym większe, iż zwiedził również inne europejskie muzea o tematyce wojennej i ma skalę porównawczą. Tym naszym się zachwycał!
Zgadzam się z nim, że to nasze gdańskie zostało zaprojektowane z dużym historycznym wyczuciem i z uwypukleniem losu zwykłych cywilów, głównie Polaków, wplątanych w tragizm wojny.
Z ukazaniem też innych wcześniejszych wojen i tych niedawnych, dzięki wszechobecnym mediom, głównie poprzez telewizję, rozgrywających się na naszych oczach.
Pozostali członkowie dyskusji do złudzenia przypominali mi przedstawicieli ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego oraz niektórych z rządzącej opcji, wypowiadających się i wydających sądy, bez oglądu powstałej w Gdańsku muzealnej materii. 
Ten dysonans chyba tylko na jakiś czas zawiesił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który 30 stycznia 2017 wstrzymał w trybie natychmiastowym wykonanie decyzji o połączeniu muzeów: II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. Jest to efekt wniosku złożonego przez Gminę Miasta Gdańska.
Otóż do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, 26 stycznia 2017 Gmina Miasta Gdańska złożyła wniosek o przyspieszenie wydania postanowienia w przedmiocie wstrzymania wykonania zaskarżonego zarządzenia.
W imieniu Gdańska wniosek złożyła kancelaria prawnicza Nowosielski i Partnerzy. Sprawa dotyczy zaskarżenia zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 6 września 2016 roku„ w sprawie połączenia państwowych instytucji kultury Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Miasto wniosło o wydanie nowego postanowienia dotyczącego wstrzymania zaskarżonego zarządzenia w terminie do 31 stycznia 2017 r.
W związku z niedawno wydanym postanowieniem Naczelnego Sądu Administracyjnego Gdańsk uznał, że zachodzi potrzeba ponownego rozpatrzenia wniosku o wstrzymanie wykonania zaskarżonego zarządzenia, złożonego przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej. Ponieważ połączenie wymienionych wyżej instytucji kultury zaplanowano na 1 lutego 2017, wniosek złożono w trybie pilnym.
Wojewódzki Sąd Administracyjny wziął pod uwagę naglące okoliczności czasowe i 30 stycznia 2017 wydał decyzję o przyspieszeniu wstrzymania wykonania zaskarżonego zarządzenia.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz