poniedziałek, 30 stycznia 2017

Trzymajmy się morza!


Osiem obrazów oraz album wydany w 1924 roku o tematyce marynistycznej zostały przekazane na ręce Jerzego Litwina, dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Przekazała te dary Barbara Dominiczak, mieszkanka Bydgoszczy, podczas noworocznego spotkania (27 stycznia 2017) członków Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Uczestnicy noworocznego spotkania dowiedzieli się z dorocznego raportu prezesa TPNMM w Gdańsku dr. Fryderyka Tomali, że obecnie liczy ono 441 członków, prawie po połowie kobiet i mężczyzn.
Niepokojącym jest to, że tylko 65 proc. członków ma uregulowane opłaty członkowskie. W minionym 2016 roku przyjęto do TPNMM rekordowo dużo, bo 48 nowych członków. Zwiększyła się też o 14 tys. liczba osób odwiedzająca polskie latarnie morskie, do łącznej liczby 282 tys. osób. Co do tegorocznych planów, podobnie jak w poprzednich latach, z wpływów za bilety i składki, zostaną m.in. wsparte finansowo wydawnictwa marynistyczne, w tym drugi tom dzieła pt. „Będzie muzeum” autorstwa red. Pawła Janikowskiego. Towarzystwo będzie też gościło zrzeszonych latarników ze Szwecji. Podobnie jak w poprzednich latach zorganizowane również zostaną wycieczki do latarni morskich oraz zagraniczny wyjazd do Druskiennik i Wilna.
Najbardziej aktywnym członkom Towarzystwa wręczono medale Przyjaciela NMM w Gdańsku. Na powyższym zdjęciu za dr. Fryderykiem Tomalą, pierwszym od lewej wręczającym medale, uhonorowani zostali Witold Kuszewski, kpt. ż,w. Stefan Krela, Mirosław Kuklik, Apoloniusz Łysejko i Leonard Wieliczko. Tym siódmym jest wręczający medale Jerzy Litwin, dyrektor NMM Gdańsk.
Prezes Ligii Morskiej i Rzecznej Andrzej Królikowski, w atrakcyjny sposób przybliżył prawie stu letnią (powstała 1 października 1918 roku) historię podległej mu LMiRz, przypominając, że już tradycyjnie w piątek 10 lutego w Pucku odbędą się kolejne uroczystości związane z zaślubinami Polski z polskim morzem. Jest to tak ważne święto, że w tych uroczystościach zawsze uczestniczą polscy prezydenci. Prezes Królikowski wspomniał, że jeśli w 1935 roku ta organizacja skupiała ponad 900 tys. członków, to obecnie liczy ona około 60 tys. Obecnie, też przyświeca jej hasło: Trzymajmy się morza!
W części artystycznej wystąpił powstały w 1923 roku Chór Echo z Tczewa – dyrygent Leszek Gołąb. Wspólnie z członkami TPNMM odśpiewano m.in. kilka znanych polskich kolęd.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz