niedziela, 2 lipca 2017

21. Baltic Sail Gdańsk 2017


Zlot Baltic Sail Gdańsk 2017, to największa międzynarodowa impreza żeglarska grodu nad Motławą, której początki sięgają od 1997 roku. 21. edycja zlotu odbyła się w dniach od 29 czerwca (czwartek) do 2 lipca (niedziela). Twarzą zlotu była Katarzyna Filarska z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Gdańska Rota Mieszczańska.
Podczas czterech festiwalowych dni można było przeżyć wspaniałą żeglarską przygodę, która przybliżyła nam nie tylko morskie tradycje Gdańska, ale również całej hanzy.
Nowym miejscem odbywania się części lądowej Baltic Sail 2017 była Ołowianka, a dokładniej teren Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Pełen turystów i grup kolonijnych był też teren Ołowianki w okolicy kładki.
Dzięki uruchomionej niedawno temu kładki dla pieszych nad Motławą, całe zlotowe życie żeglarskie przeniosło się na przestronny plac przyległy do gmachu Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, który dotychczas świecił pustką.
Liczne wydarzenia i atrakcje zostały podzielone na cztery strefy, w której każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Podczas festiwalowych dni nie mogli się nudzić fani żeglarstwa, mając możliwość wzięcia udziału w rejsach na Zatokę Gdańską 21 pięknymi żaglowcami z całej Europy.
W ciągu dnia, dla dzieci i młodzieży przygotowano zajęcia sportowe, kulturalne i edukacyjne oraz żeglarskie warsztaty.
Przez cały dzień działała strefa gastronomiczna, a największym wzięciem cieszyły się pajdy chleba ze smalcem.
Hitem tegorocznej imprezy stało się butelkowane piwo chmielowe o nazwie Baltic Sail Pils, o dobrej fermentacji i wytrawnym posmaku.
Co istotne piwo wyprodukowane przez pierwszy w Polsce i szósty na świecie Browar Spółdzielczy DALBA w Pucku.
Na Wyspie Ołowianka czynne było stanowisko Poczty Polskiej.
Strefa edukacyjna zlokalizowana była w hali namiotowej na Ołowiance.
Na ołowiance odbywały się warsztaty muzyczne, plastyczne i militarne dla dzieci,
Bawiono się we wspólne robienie gadżetów w morskim klimacie, szkolenie żeglarskie dla małych „Balticów”, zajęcia z pierwszej pomocy oraz warsztaty wspólnego pieczenia w gdańskim stylu.
Dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży cieszyły się uzbrojenia i zajęcia prowadzone przez członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej Gdańska Rota Mieszczańska.
W strefie aktywności wodnych było można wypożyczyć kajak, rower wodny lub żaglówkę.
Żeglarskim Sercem całej tej imprezy było nabrzeże przy ulicy Wartkiej, wypełnione żaglowcami. Tegoroczną nowością były przeprawy na Westerplatte i mini rejsy po Motławie.
W niedzielne popołudnie 2 lipca odbyła się niezwykle widowiskowa Parada Żagli, w której wzięły udział wszystkie pływające jednostki, począwszy od tych dużych żaglowców, poprzez mniejsze jachty turystyczne i kończąc na jachtach motorowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz