czwartek, 27 lipca 2017

Za zbiornikiem Zabornia pierwsza studzienka po... 300 metrach /!/

Ciągle pada w Trójmieście już od dwóch dni i nocy, a synoptycy zapowiadają nadejście kolejnego niżu. Odnotowano wiele podtopień. Strażacy co rusz interweniują na liczne wezwania. Wód opadowych jest tak wiele, że istnieje groźba przelania się zbiorników retencyjnych. Gdańskowi ponownie grozi powódź.
Jako pierwszy na 49 gdańskich zbiorników retencyjnych, od nadmiaru opadów deszczu, około południa w czwartek 27 lipca 2017 przelał się zbiornik Zabornia
Niewielki zbiornik retencyjny Zabornia zlokalizowany przy ulicy Kartuskiej w Gdańsku.
Mimo poukładanych kilku rzędów worków z piaskiem, wody opadowe przelały się przez zbiornik Zabornia i zaczęły spływać w dół ulicy Kartuskiej. Przejeżdżające nią samochody obficie ochlapywały przechodniów.
Zaporę z workami z piaskiem ułożono na zbiorniku retencyjnym Zabornia w Gdańsku na długości kilkudziesięciu metrów.
Wielu też ciekawskich przyglądało się, jak przelewa się opadowa woda ze zbiornika Zabornia.
Przy zbiorniku Zabornia zlokalizowano punkt obioru worków wypełnionych piaskiem.
Na terenie całego Gdańska cały czas działa ok. 500 pracowników służb miejskich – są to m.in. pracownicy Gdańskich Wód, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Saur Neptun Gdańsk, Straży Miejskiej, GAiT i ZTM, a także GZNK. Do tego funkcjonariusze policji i straży pożarnej.
Co zauważyłem, że opadowa woda swobodnie spływa od zbiornika Zabornia w dół ulicy Kartuskiej w Gdańsku. I chyba też dlatego drogowcy i policja byli przygotowani do ewentualnego zamknięcia rejonu ul. Kartuskiej/Łostowickiej, gdyby doszło do jeszcze większego przelania wody w zbiorniku Zabornia.
Najbardziej zaniepokoiło mnie to, że po tej stronie po której spływały wody opadowe ulicą Kartuską, najbliższy wpust kanalizacyjny znajdował się w odległości prawie 300 metrów od zbiornika Zabornia. I to wpust wadliwie zamontowany w jezdni, bo nieco wyżej niej. Tylko część wody wpadała do wpustu, a większość płynęła dalej w kierunku znajdującego się poniżej komisariatu policji i innych obiektów...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz