poniedziałek, 3 lipca 2017

Spotkanie autorskie z Grzegorzem Rogowskim


 
Polskie kino okresu międzywojennego doczekało się wielu rozpoznawalnych aktorek. Co stało się z nimi po wojnie? Grzegorz Rogowski przemierzył ponad 12 tysięcy kilometrów − odwiedzając Nowy Jork, Rochester, San Francisco, San Jose − aby się tego dowiedzieć. Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza w sobotę 8 lipca 2017 o godzinie 16.00 na spotkanie z autorem książki „Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji”. Wybuch II wojny światowej był końcem epoki w historii polskiego kina. Wielu artystów srebrnego ekranu na zawsze opuściło Polskę. Co stało się z artystkami występującymi w „Trędowatej”, „Dziewczętach z Nowolipek”, Doktorze Murku”? Autor „Skazanych na zapomnienie” odkrył nieznane fakty z życia m.in. Renaty Radojewskiej, Tamary Wiszniewskiej i Nory Ney.W 2015 roku Grzegorz Rogowski w poszukiwaniu śladów życia bohaterek przemierzył ponad 12 tys. km odwiedzając Nowy Jork, Rochester, San Francisco, San Jose. Dotarł do rodzin aktorek, spisał ich wspomnienia i zebrał bezcenne zdjęcia dokumentujące prywatne życie gwiazd polskiego ekranu. Spędził również setki godzin w polskich i amerykańskich archiwach. Zaproszony przez autora do współpracy filmograf Michał Pieńkowski, w rozdziale otwierającym publikację szuka odpowiedzi na pytanie: Jak wyglądała droga przyszłych artystek do kariery? W końcowej części książki pisze o dorobku polskiego kina międzywojennego i pracach nad jego dokumentacją. Książka „Skazane na zapomnienie” jest obszerną opowieścią o kulisach życia teatralnego i filmowego w międzywojennej Polsce.
Muzeum Emigracji w Gdyni objęło książkę patronatem.
Grzegorz Rogowski jest absolwent Wyższej Szkoły Zarządzania i Finansów na kierunku Politologia oraz Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna. Od lat zajmuje się tematyką polskich statków pasażerskich, ze szczególnym uwzględnieniem jednostek pływających pod polską banderą w okresie II Rzeczpospolitej. Jego książka „Pod polską banderą przez Atlantyk” otrzymała nominację w kategorii najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku w 2016 roku w konkursie „Książka Historyczna Roku” o nagrodę im. Oskara Haleckiego. 
Współpracownik Muzeum Emigracji w Gdyni oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Autor wielu artykułów historycznych ukazujących się m.in. na łamach „Ale Historia”. Obecnie pracuje jako filmograf w Filmotece Narodowej.  Fot. Dominik Jagodziński
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz