środa, 26 lipca 2017

Kobieca tyczka dźwiga się z dołka

Powoli dźwiga się z dołka polska kobieca tyczka, co można było zauważyć podczas 93. Lekkoatletycznych Mistrzostw Polski Seniorów, jakie w dniach 21-23 lipca 2017 po raz pierwszy zostały rozegrane w Białymstoku. Po takich światowych sławach jak Monika Pyrek i Anna Rogowska (na zdjęciu powyżej) być może wyrastają ich następczynie. 

Podczas konkursu skoku o tyczce kobiet Olga Frąckowiak z klubu AZS AWFiS Gdańsk udziela wskazówek młodszej koleżance klubowej Naamie Berernstein (ur. 1993 Izrael), również będącej pod opieką wieloletniego trenera polskiej kadry mężczyzn i kobiet Edwarda Szymczaka, absolwenta AWFiS Gdańsk.

Bardzo istotnym jest odpowiednie skupienie się przed każdym skokiem o tyczce co potwierdza postawa Naamy Berernstein, trenującej pod okiem Edwarda Szymczaka.

Porady Olgi Frąckowiak okazały się skuteczne, bo Naama Berernstein skoczyła w Białymstoku na najwyższą swoją wysokość 360 cm.

Zawodom skoku o tyczce kobiet przyglądali się siedzący obok skoczni na ławeczce współtwórcy tej bardzo trudnej konkurencji lekkoatletycznej, w tym brązowa olimpijka Ateny 2004 Anna Rogowska z Sopotu.

Trener Edward Szymczak tłumaczył swojej podopiecznej Naamie Berernstein, jakie popełnia błędy na rozbiegu, zwalniając tuż przed założeniem tyczki w dołku.

Uwagi trenera Edwarda Szymczaka były na tyle słuszne, ponieważ Naama Berernstein popełniała ten sam błąd i po raz kolejny strąciła tyczkę ustawioną na wysokości powyżej 360 cm.

Problemy z pokonaniem wysokości powyżej 4 m miała także Olga Frąckowiak (AZS AWFiS Gdańsk), ostatecznie zajmując trzecie miejsce.

Po każdym skoku zawodniczki, w tym przypadku Olga Frąckowiak, analizowały jakie popełniły błędy na rozbiegu i założeniu tyczki w dołku.

Trzem najlepszym tyczkarkom 93. MP LA w Białymstoku medale wręczała sopocianka Anna Rogowska. Polska lekkoatletka, tyczkarka, brązowa medalistka igrzysk olimpijskich Ateny 2004, mistrzyni świata, halowa mistrzyni Europy oraz wicemistrzyni świata. Jej rekordy życiowe, to sezon letni 4.83 Bruksela / Belgia 29.08.2005, sezon halowy 4.85 Paryż / Francja 06.03.2011.

Na podium 93. MP LA w Białymstoku trzy najlepsze tyczkarki:

1. Justyna Śmietanka (AZS AWF Warszawa) 4,30 

2. Kamila Przybyła (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL) 4,20
 
3. Olga Frąckowiak (AZS AWFiS Gdańsk) 4,00 
 
Olga Frąckowiak (AZS AWFiS Gdańsk) wraz z Naamą Berernstein, po wieczornej ceremonii wręczenia medali przez Annę Rogowską, sprawdzały w telefonach, czy w mediach jest już zamieszczona informacja o zajęciu przez Olgę Frąckowiak trzeciego miejsca i zdobyciu brązowego medalu w skoku o tyczce kobiet, w sumie szóstego dla reprezentantów Trójmiasta. 

Relacja: W. Amerski i Wojciech Choina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz