czwartek, 27 lipca 2017

Reminiscencje o Królowej Sportu z Białegostoku


 
Wraz ze współautorem poniższej relacji, rowerami dojechaliśmy wschodnią trasą Green Velo z Kętrzyna na 93. Lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski Seniorów, jakie w dniach 21-23 lipca 2017 po raz pierwszy zostały rozegrane w Białymstoku. W nogach mieliśmy pokonanych prawie 600 km.

Nie bez przyczyny 93. Lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski Seniorów w Białymstoku na rozwieszonych w mieście plakatach reklamował młociarz Wojciech Nowicki z klubu Podlasie Białystok, który osiągniętym wynikiem 80,47 m pokonał olimpijskiego faworyta Pawła Fajdka (Agros Zamość) 78,64.

Podczas uroczystości otwarcia 93. MP LA Seniorów w Białymstoku, na murawie wystąpił męski zespół taneczny. Były też i fajerwerki.
Gościem honorowym mistrzostw był polski lekkoatleta Tomasz Majewski, specjalizujący się w pchnięciu kulą. Czterokrotny uczestnik igrzysk olimpijskich – w 2004 odpadł w eliminacjach, a w 2008 i 2012 zdobył złoty medal.
Tomasz Majewski, rozdawał autografy, pozował do wspólnych zdjęć i wraz z Edmundem Antczakiem, trenerem pchnięcia kulą z Gdańska, wręczał medale zwycięskim na 93. MP LA w Białymstoku młodym kulomiotkom.  
Zaproszonymi przez PZLA gośćmi 93. MP LA w Białymstoku byli dwaj trenerzy z Gdańska - w pchnięciu kulą Edmund Antczak i trener pięcioboistki Karoliny Tymińskiej z SKLA Sopot Michał Modelski.
Podczas rozgrzewki trójskoku kobiet, kontuzji doznała jedna z zawodniczek i trzeba było ją znieść na noszach z murawy stadionu.
Zmiana sztafetowych pałeczek na drugiej zmianie sztafety 4x100m mężczyzn. Wygrała ekipa Podlasia Białystok 39,77 przed Agros Zamość 40,37 i AZS Poznań 40,64.
Jedna z trudniejszych konkurencji lekkoatletycznych, w której trzeba połączyć szybkość z wytrzymałością na dystansie 400 metrów. Na mecie brakuje tlenu w organizmie i pada się ze zmęczenia na bieżni. Raz w życiu sporo lat temu jako sprinter pobiegłem na leśnym stadionie w Sopocie podczas ligowych zawodów ten dystans i do dzisiaj pamiętam ogromny ból głowy z niedotlenienia.
Zmęczenie po minięciu mety dawało się we znaki również i niektórym biegaczkom.
Obok biura prasowego zawodniczkom w świetle reflektorów wykonywano zdjęcia folderowe w strojach reprezentacyjnych. Na powyższym zdjęciu pozuje jedna z zawodniczek zwycięskiej sztafety z Wrocławia 4x100 m kobiet.

W biegu na 5 tys. m kobiet kolejność na mecie była następująca: 1. Katarzyna Rutkowska (Podlasie Białystok) 15.50,46, 2. Paulina Kaczyńska (WMLKS Pomorze Stargard) 15.55,73, 3. Izabela Trzaskalska (AZS UMCS Lublin) 16.03,89
Na podium dyskobole i sensacja, bo wygrał Robert Urbanek (MKS Aleksandrów Łódzki) 65,29, wyprzedzając olimpijczyka i faworyta Piotra Małachowskiego (WKS Śląsk Wrocław) 64,44. Trzeci był Bartłomiej Stój (AZS KU Politechniki Opolskiej) 61,41.
Rozradowane finalistki biegu na 100 m kobiet, zwyciężczyni Ewa Swoboda (AZS-AWF Katowice) 11.29 i srebrna medalistka Marika Popowicz-Drapała (CWZS Zawisza Bydgoszcz) 11.39.
Służby medyczne reagowały natychmiast, gdy dochodziło do kontuzji uczestników białostockich 93. Mistrzostw Polski Seniorów w LA.
Podczas takich mistrzostw dużą rolę odgrywa spiker, który musi mieć wyjątkowe baczenia na to, co aktualnie dzieje się na stadionie. W Białymstoku chyba wzorem innych dyscyplin sportu, spikerowi co rusz przeszkadzała zbyt głośna muzyka, w naszej ocenie niepasująca do Królowej Sportu.

Relacja: W. M. Amerski i Wojciech Choina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz