wtorek, 25 lipca 2017

Bez złota Fajdek, Małachowski i Jóźwik!

Pod znakiem niespodzianek stały 93. Lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski Seniorów, jakie w dniach 21-23 lipca 2017, po raz pierwszy zostały rozegrane w Białymstoku. Wyższość rywali musieli uznać olimpijczycy między innymi Paweł Fajdek (rzut młotem), Piotr Małachowski (rzut dyskiem) i Joanna Jóźwik (800 m), pokonana przez Angelikę Cichocką z SKLA Sopot.

Największą niespodzianką jest "tylko" srebrny medal Pawła Fajdka (KS Agros Zamość), który spalił trzy pierwsze próby i zakończył konkurs z wynikiem 78.64 metrów. Musiał uznać wyższość miejscowego rywala Wojciecha Nowickiego (KS Podlasie Białystok 80,47 m).
W ostatniej kolejce Wojciech Nowicki osiągnął 80.47 i... o 16 centymetrów poprawił swój rekord życiowy! Dla Pawła Fajdka był to pierwszy przegrany konkurs po 12 zwycięstwach z rzędu. Poprzedni raz nie wygrał... konkursu olimpijskiego w brazylijskim Rio de Janeiro 2016, który po nie wyspaniu się zakończył z kompletem spalonych prób.
Emocji nie brakowało również w rzucie dyskiem. Ostatecznie wygrał (na zdjęciu powyżej) Robert Urbanek (MKS Aleksandrów Łódzki 65.29), prawie o metr wyprzedzając Piotra Małachowskiego (WKS Śląsk Wrocław 64.44). Brązowy medal zdobył Bartłomiej Stój (AZS KU Politechniki Opolskiej Opole 61.41).
To sporego kalibru niespodzianka, bo Piotr Małachowski, srebrny medalista igrzysk w Rio de Janeiro wygrywał 11 z 12 ostatnich mistrzostw Polski.
Na szczęście mamy jeszcze jeden start przed mistrzostwami naszego globu i mam nadzieję, że w ośrodku Cetniewo we Władysławowie uda mi się rzucić dalej, bo czuję, że jestem w stanie to uczynić. Przyznam jednak, że jestem trochę zawiedziony moim wynikiem – wyznał Piotr Małachowski.
Nieoczekiwane rozstrzygnięcie przyniósł także finał biegu na 800 metrów kobiet. O pierwsze miejsce rywalizowały sopocianka Angelika Cichocka (ta z przodu na torze czwartym) i goniąca ją warszawianka Joanna Jóźwik (na torze trzecim).
Andżelika Cichocka (SKLA Sopot) szybko objęła prowadzenia, po pierwszym "kole' była pierwsza i mimo ambitnych ataków Joanny Jóźwik (AZS-AWF Warszawa) do końca nie dała się wyprzedzić.
Ostatecznie zwyciężczyni Andżelika Cichocka osiągnęła czas 2:00.91, a druga na mecie Joanna Jóźwik 2:01.58. Brązowy medal wywalczyła Paulina Łapińska-Mikiewicz (KS Podlasie Białystok 2:02.96), która po dramatycznym finiszu tylko o jedną setną sekundy pokonała Martynę Galant (OŚ AZS Poznań 2:02.97)..
Wśród mężczyzn na dystansie 400 m tytuł obronił Rafał Omelko (AZS AWF Wrocław) – 45,67, który pół godziny później rywalizował jeszcze w eliminacjach 200 m i wygrywając swój przedbieg z czasem 21,23 dostał się do finału. Zajął w nim trzecie miejsce z czasem 21,12.
W finale na 200 m wygrał Karol Zalewski z KS AZS UWM Olsztyn uzyskując czas 20.69. Miejsce ósme zajął Przemysław Adamski WKS Flota Gdynia z czasem 21.61. Olsztynianin Karol Zalewski wygrał też na „setkę” uzyskując czas 10,27. W finale „setki” piąty był Przemysław Słowikowski WKS Flota Gdynia z czasem 10.44.
Kamila Lićwinko (Podlasie Białystok) zaczęła konkurs skoku wzwyż, gdy rywalki już... odpadły. Halowa mistrzyni świata 2014 oddała w sumie sześć skoków - w pierwszym podejściu pokonała wysokości 1,85 m, 1,90 i 1,95 m.
Kamila Lićwinko (Podlasie Białystok) zatrzymała się na dwóch metrach. Po raz kolejny ta wysokość okazała się dla niej nie do pokonania. - Liczę jednak na medal podczas sierpniowych mistrzostw świata w Londynie, wyznała przed kamerą TVP Sport.
W skoku o tyczce trenująca z sopocką wielokrotną medalistką i olimpijką Anną Rogowską i jej mężem Jackiem Torlińskim, młoda zawodniczka z klubu AZS AWF Warszawa Justyna Śmietanka, po zapewnieniu sobie wynikiem 4,30 m złotego medalu, próbowała jeszcze trzykrotnie pokonać poprzeczkę na 4,55 m, ale wszystkie skoki były nieudane.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz