wtorek, 20 września 2016

Zmodernizowana pływalnia przy XV LO na Zaspie

Dobiegły końca prace remontowe krytej pływalni przy XV Liceum Ogólnokształcącego na gdańskiej Zaspie.
Jej otwarcie w nowej odsłonie przy ul. Pilotów 7, odbyło się rano we wtorek 20 września.
Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wraz z dyrektorką szkoły Ewą Szymską, dla której ta inwestycja to istny cud, bo już groziło zasypanie zagrzybionej niecki. 
Prezydent powiedział, że prace modernizacyjne prowadzone były w dwóch etapach. Łączny koszt realizacji tego bardzo istotnego dla gdańskiego sportu zadania wyniósł około 5,35 mln zł.
Etap pierwszy obejmował wymianę niecki pływalni; stolarki okiennej; technologii uzdatniania wody na ozonową; montaż przewodów instalacji wentylacji mechanicznej; rozbiórkę schodów zewnętrznych z kładką oraz przebudowę śmietnika na terenie przyszkolnym.
Drugi etap, to remont pomieszczeń szatniowych (parter, I piętro); ogólnodostępnych toalet (piwnica); holu, antresoli i schodów (zewnętrznych i wewnętrznych); ścian w hali pływalni.
Dokonano też remontu instalacji sanitarnych, teletechnicznych i elektrycznych (nowa instalacja oświetleniowa) oraz ocieplono dach.
Wreszcie wyposażono w nowe urządzenia łazienki, toalety, szatnie i hol główny, w którym zamontowano duże lustra. Jest to o tyle istotne, iż obiekt będzie ogólnodostępny w godzinach wieczornych.
Dla gości uczestniczących w uroczystości otwarcia zmodernizowanego obiektu, nauczycielka WF Karolina Mrozowicz, absolwentka AWFiS Gdańsk, specjalnie przygotowała okolicznościowy program sportowy. Na pływalni o europejskim standardzie z pięcioma torami o długości 25 metrów i głębokości od 1,20 do 1,80 m, zaprezentowali się dwaj uczniowie tej szkoły. Pierwszym który przepłynął motylkiem i żabką był Konrad Kęsik, srebrny medalista tegorocznych mistrzostw Europy Juniorów na Węgrzech. Tam jednak rywalizował na 50-metrowej pływalni, której prawie 0,5-milionowy Gdańsk niestety nie posiada. Jako druga stylem dowolnym popłynęła Alicja Chromińska, również medalistka zawodów rozgrywanych w naszym mieście.
Odbyły się również pokazy ratownictwa wodnego, albowiem na tej krytej pływalni ćwiczą i zdobywają stopnie ratownicze członkowie WOPR.
Z zaciekawieniem oglądaliśmy podwodne ćwiczenia aerobiku z wykorzystaniem tzw. makaronów.
W uroczystości przekazania do użytku zmodernizowanej pływalni uczestniczyła Agnieszka Owczarczak, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska (pierwsza z prawej), która jako dziecko – do czego mi się przyznała – nauczyła się pływać w tym obiekcie. Powiedziałem jej, że właśnie z uwagi na tą pływalnię przeniosłem dwójkę moich dzieci Bartosza i Katarzynę ze Szkoły Podstawowej nr 48 przy ul. Burzyńskiego na Rozstajach, a znajdującej się znacznie bliżej miejsca mego zamieszkania, do ówczesnej Szkoły Podstawowej nr 90 przy ulicy Pilotów na Młyńcu.
Jest to kolejna zmodernizowana pływalnia przy gdańskiej szkole. Prezydent Adamowicz przypomniał, że w marcu 2016 roku zakończyła się podobna modernizacja pływalni przy Zespole Szkół Sportowych i Ogólnokształcących przy ul. Subisława 22. Obecnie trwają prace przy budowie i modernizacji kolejnych przyszkolnych pływalni przy Szkole Podstawowej nr 81, Szkole Podstawowej nr 11 oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2.

Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz