piątek, 9 września 2016

Bomby z... drewna

Dobiega końca Czwarty Międzynarodowy Plener Rzeźby z Drewna, odbywający się przez dwa tygodnie na gdańskiej Zaspie, na terenach zielonych przy ul. Czarny Dwór.

Prezentacja rzeźb nastąpi już niebawem, bo w sobotnie południe, 10 września 2016. W przeddzień rzeźby stawiane były do pionu przy użyciu samochodowego dźwigu. Dopiero teraz można dostrzec, co one sobą przedstawiają i jakie mają przesłanie.

Temat przewodni tegorocznego pleneru, to migracje.

A poczucie swojskości i obcości, tolerancja, ksenofobia - to tylko niektóre pojęcia kojarzące się z ruchami migracyjnymi we współczesnym świecie.

Artyści rzeźbiarze zmierzyli się z tematyką migracji i podjęli próbę interpretacji tych zjawisk. Stąd mamy drewniane wizerunki bomb i wahadła, które odmierz czas wybuchu.

Jest też – w mojej ocenie najładniejsza – rzeźba niebieskiego koloru, przewróconej do góry dnem łodzi przewożących emigrantów.

Warto wybrać się w sobotnie południe 10 września i zobaczyć efekty procesów twórczych. Artyści będą wyjaśniać, co ich prace przedstawiają. Wernisaż połączony będzie z otwartymi warsztatami rzeźbiarskimi.
Wejście na teren pleneru od strony ul. Czarny Dwór, 150 m od skrzyżowania Czarny Dwór/Jana Pawła II w stronę stadionu, GPS: 54°24'21.8"N 18°37'01.4"E)

Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz