środa, 21 września 2016

Grabińska śliwa miała... wzięcie

Grabińska śliwa miała największe wzięcie podczas uroczystej kolacji z okazji jubileuszowej gali 25-lecia Zakładów Mięsnych Nowak, jaka odbyła się w gdańskim Amber Expo. Drewniana beczka z zawartością przedniego trunku stała w pobliżu głównego wejścia na galową salę. To wejście było wymówką dla wielu smakoszy śliwowicy, bo udając się do źródła, twierdzili, że wychodzą na zewnątrz, aby się... nieco przewietrzyć. Do stolików powracali coraz bardziej rozweseleni...
Z mocniejszych trunków, na ponad 70 okrągłych stołach, w specjalnych naczyniach z lodem chłodziły się butelki wódki i białego wina. Oddzielnie też na każdym stole stała butelka czerwonego wina.
Te stołowe trunki na życzenie donosili i rozlewali kelnerzy. Największym jednak braniem cieszyła się Grabińska śliwa.
Te wszystkie trunki znakomicie nadawały się do zaserwowanych potraw, a umieszczonych w menu, którego spis w kilku egzemplarzach znajdował się na każdym stole.
Pytali mnie znajomi, co takiego ciekawego zaserwowano podczas uroczystej kolacji na jubileuszowej gali rodzinnej firmy Nowaków? Otóż nadmieniam, że na początku podano zimne przekąski, jak: Pierś z kurczaka nadziewana szpinakiem, Filet ze śledzia w dwóch smakach, Łosoś z zalewy miodowo-cytrynowej podawany w marynacie z oliwy, czerwonej cebuli i zielonego pieprzu, Sezonowe sałaty, Pieczywo i masło.
W ramach szwedzkiego stołu było do wyboru siedem rodzajów wyrobów z Zakładów Mięsnych Nowak, które były też promowane na oddzielnym ozdobnym stoisku. Zupy to: Krem z pieczonych pomidorów aromatyzowany bazylią, lub Żurek z białą kiełbasą aromatyzowany borowikami i tartym chrzanem.
Galowi goście musieli nieco odczekać zanim podano drugie dania, gdyż część oficjalna zakończyła się o pół godziny wcześniej i kuchnia Restauracji Amber Side nie była jeszcze gotowa na wystawienie gorących dań.
W końcu intensywnie zapachniało na galowej sali, bo wniesiono kilka rodzai gorących dań, jak: Pieczony dorsz serwowany na sosie porowo śmietanowym, Pierś z kurczaka nadziewana suszonymi pomidorami, mozzarellą podawana na sosie pistacjowym, Polędwiczka wieprzowa owinięta bekonem podawana na sosie kurkowym, Fasolka szparagowa skropiona masłem czosnkowym, Pieczone ziemniaki w aromacie ziół i czosnku, Surówka z marchwi i selera, wiosenna sałata.
Zauważyłem, że tylko na jednym z ponad 70 stołów ustawione były w wazonie okazałe kwiaty gladiole dostarczone podczas trwania uroczystej kolacji przez rosłego posłańca. Osoby zasiadające przy tym kwiatowym stole preferowały bufet deserowy, a w nim: Jabłecznik z kruszonką, Tradycyjny sernik z wiejskiego twarogu, Brownie i Mus owocowy z kremem waniliowym. 
Został też podany jubileuszowy tort, ale to już oddzielny temat.
Oczywiście w dowolnej ilości były napoje zimne i gorące, jak: kawa i herbata, napoje gazowane, soki owocowe, no i woda mineralna.
Przy tak kalorycznych daniach i trunkach, dających wiele sił, prawie 800 galowych gości tańczyło niemal do białego rana.
Furorę zrobiły roztańczone panie, które powiewały chorągiewkami z napisem: Detal dziękuje za wspólne spędzonych 25 lat.

Uczestnicy jubileuszowej gali mieli możność porobienia sobie pamiątkowych fotek.

Podczas robienia sobie pamiątkowych zdjęć, najbardziej pomysłowe w doborze przebrań były panie.

Takie wspólne zdjęcie na tle logo firmy, w której się pracuje jest najbardziej cenne. 

Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz