wtorek, 20 września 2016

25 lat pasji, tradycji i innowacji

Listy dziękczynne i gratulacyjne za wieloletnią współpracę otrzymali pracownicy gdańskich Zakładów Mięsnych Nowak, podczas jubileuszowej gali z okazji 25-lecia istnienia. Firma zatrudnia obecnie około 600 pracowników.
Gala odbyła się w Amber Expo, w której gości witała cała rodzina Nowaków. Największy koszykowy bukiet 25 czerwonych róż przyniósł w podarunku wiceprezydent Gdańska ds. komunalnych Piotr Grzelak.
Po każdym powitaniu, u wejścia na galową salę, robiono sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie. Na powyższym zdjęciu widzimy, że Piotrowi Grzelakowi (drugi z prawej) oprócz żony towarzyszył wiceprezydent Gdańska ds. polityki gospodarczej Andrzej Bojanowski. Natomiast drugi z lewej to Ryszard Trykosko, odpowiedzialny m.in. za budowę sąsiednich do Amber Expo stadionu piłkarskiego i tunelu pod Martwą Wisłą.
Goście zajmowali wyznaczone miejsca przy rozstawionych ponad 70 okrągłych stolikach.
Przy każdym ze stolików mogło zasiąść po 11 osób.

Galowy wieczór poprowadził redaktor TVP Sławomir Siezieniewski, który przypomniał ważniejsze wydarzenia z roku 1991, kiedy firma Nowak została założona (m.in. powstała Grupa Wyszehradzka, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie czy Radio Maryja w Toruniu, no i wybuchła Afera FOZZ). 
Prowadzący poprosił każdego z członków rodziny, aby pokrótce powiedzieli czym się zajmują w rodzinnej firmie. Zbigniew Nowak głowa rodziny podziękował jej członkom, jak i włodarzom województwa oraz miasta za wsparcie i przychylność w możliwości rozwoju firmy. Powiedział, iż Pomorze jest to taka mała ojczyzna i od nas samych zależy jaka ona będzie i jak będzie nam się w niej żyło. - Dla mnie zawsze klient jest najważniejszy i dlatego stawiamy na wysoką jakość naszych wyrobów. Od 15 roku życia zajmuję się handlem, dlatego nasz zakład stale się rozwija i sprzedaje coraz więcej mięsnych wyrobów.
Prowadzący jak i główny gospodarz Zbigniew Nowak zaprosili licznych gości do obejrzenia 16-minutowego filmu dokumentującego historię firmy. Ukazano m.in. jej przenosiny w 1998 roku z Pruszcza Gdańskiego do Jankowa (gmina Kolbudy) oraz proces modernizacyjny. Po 25 latach działalności powierzchnia zakładu wzrosła prawie 8-krotnie, zaś produkcja ponad 12-krotnie. Firma ma w Trójmieście 40 swoich sklepów firmowych, ale dostarcza swoje wyroby do tysiąca placówek handlowych.
Te osiągnięcia docenił marszałek pomorski Mieczysław Struk wręczając Zbigniewowi Nowakowi nagrodę Gryfa Pomorskiego.
Nowo mianowany wicemarszałek pomorski, odpowiedzialny za służbę zdrowia, Paweł Orłowski wręczył Medal Marszałka Pomorskiego.
Wiceprezydent Gdańska ds. polityki gospodarczej Andrzej Bojanowski odczytał w imieniu prezydenta miasta Pawła Adamowicza list gratulacyjny. Wręczył też butelkę goldwassera, mocnego (minimum 35 proc.) trunku, znanego także jako Gdańska wódka lub Złota woda. Trunek jest mocnym likierem ziołowo-korzennym, według pierwotnej receptury oparty na mieszaninie 20 ziół.
Drugi wiceprezydent ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak wręczył sztych Gdańska. Wspomniał, że jak firma powstała w 1991 roku, to on przyjął pierwszą komunię świętą. Pojawiły się w TV pierwsze reklamy zagranicznych wyrobów. W telewizji były emitowane głównie obcojęzyczne seriale Teraz po 25 latach Nowakowie na gdańskim Pomorzu stworzyli rodzinną firmę, dzięki której zaczęło się też zagospodarowywanie Wyspy Spichrzów.
W imieniu wszystkich pracowników podziękowania za dotychczasową współpracę i życzenia kolejnych wspólnych 25 lat oraz zawodowych sukcesów złożyła Marzena Pawlak, powyżej czwarta z prawej pozująca do wspólnego pamiątkowego zdjęcia.
Nagrodę rzemieślników w postaci platynowego medalu im. Jana Kilińskiego „za zasługi dla Rzemiosła Polskiego” wraz z odznaką, wręczyli prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik oraz Wiesław Szajda, prezes Związku Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Gdańsku.
Srebrny medal dla zasłużonego wędliniarza rzemieślnika wręczył także Janusz Rodziewicz, prezes zarządu Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej.

Wśród nagród była też butelka whiski specjalnie od ćwierćwiecza przetrzymywana przez ofiarodawcę Piotra Ziemanna, wiceprezesa Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy na jubileusz firmy Nowak.
W ramach części oficjalnej odbył się też występ ukraińskiej artystki Tatiany Galitsyny „Galitsyna Art Group”, zwyciężczyni szóstej edycji programu telewizyjnego pn. Mam Talent.
Ta mistrzyni sztuki animacji piaskowej i malowania światłem ukazała przemieniający się świat związany z powiększającą się rodziną Nowaków.
Na koniec swego występu z piasku rozsypywanego prawą dłonią uformowała logo 25-letniej firmy Zakłady Mięsne Nowak.

Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz