czwartek, 15 września 2016

"Bezpieczna droga do szkoły"

Tegoroczna edycja akcji "Bezpieczna droga do szkoły" zakończyła się w
Gdańsku w piątek 16 września 2016. Chcąc przekonać się, jak wyglądają 
te działania profilaktyczne w praktyce, jako nadopiekuńczy dziadek 
swoich wnuków, udałem się 15 września (czwartek ) około godz. 9:00 w 
pobliże Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 (Szkoła Podstawowa nr 5) 
przy ul. Meissnera 9 na gdańskiej Zaspie. 
Strażnicy miejscy przeprowadzali najmłodszych na pasach przez jezdnię i
uświadamiali dzieciom zagrożenia, które mogą się im przydarzyć w drodze na lekcje lub po zajęciach szkolnych w drodze powrotnej do domu. Na miejscu dzieci rozbawiała, ale i strofowała za przebieganie 
przez jezdnię strażowa maskotka, czyli Lew Leoś. 
Każda grupa, w tym przypadku klasy 1 A pod opieką nauczycielki Barbary
Rozwadowskiej, po takich zajęciach miała możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z maskotką Lwa Leosia na tle samochodu służbowego Straży Miejskiej.
Oprócz ważnych informacji o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły, strażnicy miejscy przekazali uczniom drobne upominki. Największe zadowolenie sprawiły odblaskowe opaski koloru niebieskiego.
- Bardzo cieszymy się z tego, że przeprowadzone zostały również spotkania mundurowych z uczniami w naszej szkole, powiedziała mi mgr Krystyna Baryś - wicedyrektor SP nr 5 przy ul. Meissnera na Zaspie.

Jak co roku wraz z rozpoczęciem roku szkolnego mundurowi ze Straży Miejskiej przeprowadzają akcję „Bezpieczna droga do szkoły”. Tym razem swoje siły postanowiło połączyć 19 straży gminnych i miejskich z całego województwa pomorskiego. Kampanię edukacyjną, w której chodzi o bezpieczeństwo uczniów, przeprowadzają one wspólnie.

W akcji uczestniczą straże gminne z: Kobylnicy, Kolbud, Kościerzyny i Pruszcza Gdańskiego oraz miejskie z: Chojnic, Gdańska, Gdyni, Helu, Kościerzyny, Kwidzyna, Malborka, Pruszcza Gdańskiego, Pucka, Rumi, Sopotu, Słupska, Sztumu, Tczewa i Wejherowa.
Referat Profilaktyki Straży Miejskiej w Gdańsku realizuje w szkołach zajęcia z dziećmi i młodzieżą przez cały rok. Wśród programów adresowanych do najmłodszych są: „Bezpieczne dzieciństwo”, „Autochodzik”, „Postępowanie ze zwierzętami” i „Bezpiecznie na rowerze”. 
W 2015 roku gdańscy strażnicy przeprowadzili w sumie 2476 lekcji, w których uczestniczyło 44 455 uczniów. Rok wcześniej odbyło się 2129 spotkań dla 39 231 osób. 
Aby umówić się z mundurowymi na zajęcia, trzeba zadzwonić pod numer telefonu 58 301 30 11 wew. 116.
 
Fot. Włodzimierz AmerskiBrak komentarzy:

Prześlij komentarz