piątek, 16 września 2016

Wizjoner z Gdańska


Jubileusz ćwierćwiecza obchodzą Zakłady Mięsne Nowak. Jest to firma z tradycjami rodzinnymi, prowadzona przez Wiolettę oraz Zbigniewa Nowak. Pomysłodawcą, założycielem i twórcą jest Zbigniew Nowak. W firmie pracują również pozostali członkowie rodziny. 
Na powyższym zdjęciu rodzinnym zostali uwiecznieni, od lewej: małżeństwo Wioletta i Zbigniew Nowak, ich córka Natalia, kolejną czwartą osobą jest Magdalena Nowak - żona syna prezesa Tomasza Nowaka oraz Mariola Grzechowiak - siostra Wioletty Nowak.
Wszyscy oni uczestniczyli w konferencji prasowej zorganizowanej 16 września 2016 w loży nr 7 stadionu piłkarskiego Energa Gdańsk, w związku z przypadającym jubileuszem ćwierćwiecza tej znanej w kraju i na świecie wędliniarskiej firmy.
Zbigniew Nowak potrafi wiele mówić o sobie, swojej firmie i swojej rodzinie. Nauczył się chyba tego będąc przez kilka lat belfrem. Jak bowiem wyznał, w swojej bogatej karierze zawodowej był m.in. pracownikiem naukowym w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni. Jako 27-latek pływał nawet na statku szkolnym Garnuszewski i uczył przyszłych „wilków” morskich jaka żywność jest zdrowa dla ludzkiego organizmu i co mają jeść kalorycznego studenci, a następnie marynarze, aby mieć siły do nauki i pracy. Był też kierownikiem restauracji na Przymorzu, w której zorganizował 400 wesel. Od 1989 roku był szefem masarni w Pruszczu Gdańskim.
W 1991 roku Zbigniew Nowak postanowił przejść na swoje i wydzierżawił masarnię w Pruszczu Gdańskim wraz z 50 osobową załogą pracowników i rozpoczął działalność prywatną.
Już w tym samym roku wielkość produkcji dziennej (mięsa oraz wędlin) wynosiła 8 ton na dobę.
W 1991 roku otwarto też pierwszy sklep firmowy. Lata 1991 do 1996 to czas dynamicznego rozwoju firmy. W 1996 roku hale produkcyjne w Pruszczu Gdańskim stały się zbyt ciasne i niewystarczające dla potencjału Zakładów Mięsnych Nowak. Trwały poszukiwania nowej lokalizacji, które zakończyły się zakupem drewnianej ubojni wraz z przyległymi terenami, które wtedy wydawały się wystarczające do dalszego rozwoju.
W 1998 roku Główne Zakłady Mięsne Nowak zostały przeniesione do miejscowości Jankowo, gmina Kolbudy. Jego powierzchnia produkcyjna wynosi 1200 m kw. Zakład w Pruszczu Gdańskim kontynuuje działalność jako ubojnia i hurtownia pod kierownictwem Marioli Grzechowiak, siostry Wioletty Nowak. Zakłady otwierają coraz więcej sklepów firmowych, których zarządzanie powierzono bratu właściciela firmy Ryszardowi Nowakowi.
W 2016 roku powierzchnia Zakładu, po 25 latach istnienia firmy, wzrosła prawie 8-krotnie, zaś produkcja ponad 12-krotnie (z 8 do 100 ton). Zakład w Jankowie posiada nowoczesny, systematycznie rozwijany park maszynowy.

Obecnie Grupa Nowak liczy ponad 600 pracowników oraz posiada ponad 40 własnych sklepów w Trójmieście i okolicach.

Dzięki Pomorskiemu Centrum Mięsnemu – również zarządzanemu przez członków rodziny, wyroby Nowaka trafiają do ponad 1000 sklepów dziennie.
Misją firmy jest dostarczanie bezpiecznych, wysokiej i powtarzalnej jakości produktów, które będą zgodne ze specyfikacjami i zaspokoją wymagania klientów, zarówno krajowych jak i zagranicznych oraz funkcjonowanie zgodne zobowiązującymi przepisami. Podstawą realizacji polityki firmy w tym zakresie jest nadzorowanie jakości i bezpieczeństwa żywności na każdym odcinku produkcji żywności. Dzięki temu ZM Nowak lokują swoje produkty w kraju i zagranicą.

Od początku istnienia firmy kluczowa jest jakość z jaką tworzy się wyroby, jakość widziana oczami Klientów. Dzięki współpracy ze sprawdzonymi hodowlami trzody i bydła Zakłady Mięsne Nowak gwarantują optymalne walory smakowe wędlin. Produkowany jest także pełen asortyment mięsa wieprzowego, wołowego i drobiowego. Zakład posiada certyfikaty jakościowe IFS, BRC uprawniające do eksportu na rynki Unii Europejskiej oraz wyróżnienia znakiem jakości Poznaj Dobrą Żywność.

Logo firmy NOWAK kojarzy się z solidnością i jakością oferowanych produktów. W ofercie znajduje się około 80 gatunków wędlin, od tradycyjnej parówkowej, z której słynie producent, wielokrotnie wyróżnianej krakowskiej drobiowej, po produkty "Z KASZUBSKIEJ WĘDZARNI".

- Mam swoistego fizia na tle prozdrowotnej żywności, powiedział podczas konferencji prasowej Zbigniew Nowak, i dlatego nasza firma stawia na innowacyjne rozwiązania w zakresie nowych produktów. W skład oferty wchodzą między innymi dania obiadowe ze Zdrowej Kuchni Express nie zawierające konserwantów, glutaminianu i polifosforanów. Z kolei Linia Zdrowego Smaku oferuje produkty bez glutenu wzbogacone o kwasy Omega. Firma cały czas pracuje nad nowymi rozwiązaniami w zakresie produktów i używanych technologii.
Uczestniczący w konferencji prasowej wiceprezydent Gdańska ds. polityki gospodarczej Andrzej Bojanowski, dostrzega w Zbigniewie Nowaku wielkiego wizjonera. - To nie tylko znany producent wędlin, ale i rozważny oraz odważny inwestor. Tworzy on typową rodzinę mieszczańską, której zależy na rozwoju miasta w którym żyją i prowadzą biznesy. 
Jest on pomorskim wizjonerem dzięki też któremu wreszcie zostanie zabudowana Wyspa Spichrzów. Dzięki niemu ceny kruszyw które sprzedaje, spadły o 10-15 procent. To jeszcze bardziej napędza rozwój budowlanych inwestycji. Z takim wizjonerem gdańskie Pomorze staje się coraz bardziej silniejsze, powiedział Andrzej Bojanowski.

Zakłady Mięsne Nowak, zaopatrujące swoimi wyrobami 300 restauracji, zostały odznaczone wieloma prestiżowymi nagrodami m.in. w 2004 roku otrzymały nagrodę Gryfa Pomorskiego. Zbigniew Nowak został uhonorowany najwyższymi odznaczeniami rzemieślniczymi tzw. „Szablą Kilińskiego” oraz dwukrotnie odznaczony przez Prezydenta RP „Srebrnym Krzyżem Zasługi”, a następnie „Złotym Krzyżem Zasługi”. W kolejnych latach odebrał 3-krotnie nagrodę Biznesmena Roku Województwa Pomorskiego.
Obecnie działalność gospodarcza prowadzona przez rodzinę Nowak, to nie tylko Zakłady Mięsne Nowak. Na przestrzeni ostatnich 25 lat powstało wiele różnych specjalizacji, które obecnie tworzą Grupę Nowak, a w której skład wchodzą między innymi gospodarstwo rolne, firmy z branży IT, przedsiębiorstwo wydobywcze, hurtownie, firmy handlowe, inkubatory przedsiębiorczości w dziedzinie nowoczesnych technologii, produkcja prozdrowotna oraz zarządzanie nieruchomościami. Spółkami tymi zarządzają dzieci Właścicieli.
Rodzina Nowak od 25 lat konsekwentnie buduje firmę opartą na tradycji, ale otwartą na wyzwania, które niesie przyszłość. W tym tkwi siła i potencjał Grupy Nowak.

Fot. Włodzimierz Amerski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz