środa, 13 września 2017

19. Targi Morskie BALTEXPO Gdańsk 2017

Międzynarodowe Targi Morskie BALTEXPO to najstarsze i największe w Polsce oraz jedno z najbardziej prestiżowych w Europie wydarzeń targowo-konferencyjnych poświęconych
gospodarce morskiej. Targi BALTEXPO odbywają się w cyklu dwuletnim nieprzerwanie od 1982 roku.
Podczas uroczystości otwarcia targów, w blasku fleszy od aparatów fotograficznych i kamer TV, podpisano memorandum w sprawie współpracy między Portem Gdańsk a katarskim Portem Hamad położonym na Bliskim Wschodzie.
Swoje podpisy pod dokumentem złożyli przedstawiciele portów: Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk oraz Abdullahem Abbas Al-Khanji, prezes Qatar Ports. Głos zabrał również specjalny gość J.E. Jassim Saif Ahmed Al-Sulaiti, minister transportu i komunikacji Kataru.
Na Baltexpo 2017 można było się zapoznać z ofertą, osiągnięciami i planami 281 firm, instytucji oraz organizacji z 19 krajów, Na targach najbardziej okazałą była reklama Portu Gdynia.
Podczas Baltexpo można było również wziąć udział w bogatym programie seminariów, debat i animacji organizowanych w salach konferencyjnych oraz specjalnych strefach na terenie targów.
Targi odbywały się w halach wystawienniczych Międzynarodowych targów Gdańskim Amber Expo i były otwarte dla zwiedzających w dniach 11-13 września 2017 w godzinach 10.00-17.00.
Tematyka targów Baltexpo 2017 obejmowała główne obszary gospodarki morskiej: Przemysł okrętowy, Offshore, Infrastruktura portów i przemysłu morskiego, Logistyka w transporcie morskim, Żegluga morska i przybrzeżna, Żegluga śródlądowa i gospodarka wodna, Bezpieczeństwo i ochrona portów i żeglugi, Ochrona środowiska, Edukacja i crewing.
Swoje oddzielne stoisko z tematyką morską oraz Ministerstwa Transportu i Komunikacji miała Białoruś.
Na stoisku miasta Elbląga promowano projekt przekopu Mierzei Wiślanej. Wskutek niekorzystnej sytuacji geopolitycznej, spadku kursu rubla oraz wzajemnych sankcji gospodarczych, port Elbląg odnotował sukcesywny spadek przeładunków towarów z 358 tys. ton w 2014 roku do 139,5 tys. ton w 2016 roku. A szacowany obecnie potencjał przeładunkowy, to około 1,5 mln ton towarów rocznie.
Morski Oddział Straży Granicznej to jedna z najbardziej uniwersalnych formacji bezpieczeństwa w naszym kraju. Morscy pogranicznicy muszą być bowiem przygotowani do działania na lądzie, w wodzie i powietrzu. Mają bowiem pod opieką aż 18 proc. całkowitej długości granicy RP, w tym nie tylko 400 kilometrowy odcinek wybrzeża, ale również 170 km odcinek lądowej granicy z Niemcami.
Uczestnicząca w targach młodzież ze szkół o profilu morskim, dowiedziała się podczas seminariów, że MOSG ma pod swoją opieką aż 18 procent całkowitej długości granicy RP. Najwięcej oczywiście jest w tym „tych” morskich –395 km granicy przebiegającej 12 mil morskich od wybrzeża; 22 km odcinek rozgraniczający morze terytorialne z Niemcami, 22 km odcinek rozgraniczającej morze terytorialne z Rosją, 10 km odcinek granicy morskich wód wewnętrznych na Zalewie Wiślanym, 20 km odcinek granicy morskich wód wewnętrznych na Jeziorze Nowowarpieńskim i Zalewie Szczecińskim. MOSG pilnuje również granic lądowych RP. Pod jego kuratelą jest 168,91 km odcinek granicy z Niemcami oraz niespełna kilometrowy z Rosją.
W tym roku nowością była strefa poświęcona edukacji i przyszłości zawodowej młodych.
Przemysły morskie oferują duże możliwości rozwoju naukowego i zawodowego dla młodych ludzi, co znajduje odzwierciedlenie w działaniach zarówno firm, jak i uczelni kształcących potrzebnych naszej gospodarce specjalistów.
Strefa Edukacji i Pracy to strefa informacyjna, przygotowana w dużej mierze przez Młodzieżowe Forum Okrętowe.
Na targach Baltxpo 2017 nie mogło zabraknąć stoiska Polskiego Rejestru Statków, które swoją działalnością obejmuje niemal cały ziemski glob. PRS jest niezależną instytucją rzeczoznawczą działającą na rynku międzynarodowym od ponad 80 lat. Choć narodziny instytucji związane były z klasyfikacją statków żeglugi śródlądowej, a okrętownictwo i żegluga nadal stanowią dominujący obszar aktywności, to obecnie PRS zajmuje się świadczeniem usług w wielu dziedzinach, w tym niezwiązanych ze statkami.
Redaktor Cezary Spigarski na swoim targowym stoisku witał w nowej odsłonie księgarni Oficyna Morska mówiąc: - Uruchomiliśmy w 2011 roku aktualną wersję sklepu internetowego, aby zakupy u nas były jeszcze prostsze i przyjemniejsze. Mamy nadzieję, że nowa odsłona naszej księgarni umożliwi jeszcze szybsze odnalezienie ciekawych publikacji i sprawi, że zakupy będą bezproblemowe i przyjemne. Naszą działalność rozpoczęliśmy w 2003 roku. Jesteśmy wydawnictwem specjalizującym się w książkach z zakresu szeroko rozumianej gospodarki morskiej. Nasze publikacje widoczne są w zakładce Producenci/Oficyna Morska. Dla wzbogacenia oferty handlowej współpracujemy z innymi morskimi wydawnictwami. Prowadzimy też stronę informującą o wydarzeniach w gospodarce morskiej: www.oficynamorska.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz