środa, 13 września 2017

Światowy Dzień Świadomości FAS w Gdańsku Brzeźnie

W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości FAS, na molo w Gdańsku Brzeźnie w sobotę 9 września 2017 odbył się miejski piknik. Nie zabrakło na nim zabaw i atrakcji dla dzieci, dorośli zaś mogli dowiedzieć się jak ważne jest, by kobieta w ciąży nie piła alkoholu.
Światowy Dzień FAS obchodzony jest w Gdańsku od czterech lat. Podczas organizowanych pikników, mieszkańcy dowiadują się jak ważne jest nie picie alkoholu w czasie ciąży. 
- Chcemy uświadomić nie tylko kobietom w ciąży, ale i osobom z ich otoczenia, że alkohol, nawet w minimalnych dawkach może doprowadzić do zaburzeń rozwojowych nienarodzonego dziecka. Społeczeństwo w różny sposób podchodzi do alkoholu. Dla jednych piwo to nie alkohol tylko napój orzeźwiający, dla innych lampka wina poprawia wyniki krwi. Tymczasem piwo, koniak, wino to ten sam alkohol, tylko w różnych stężeniach – mówi Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta ds. polityki społecznej. - Chcemy, aby przyszła mama zanim sięgnie po kieliszek zastanowiła się czy warto – dodaje.
Piknik wzbudził spore zainteresowanie przechodniów. Dowiedzieli się oni, iż z ideą ustanowienia Dnia Świadomości FAS wystąpili rodzice niepełnosprawnych dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym, aby zwrócić uwagę na problem FAS na świecie. Pierwszy Międzynarodowy Dzień FAS odbył się 9 września 1999 r. w Auckland w Nowej Zelandii, kiedy o godzinie 9.09 zabrzmiały dzwony w Kościele Metodystów. Kolejne obchody Dnia FAS odbyły się w Australii, RPA, USA a następnie przeniosły się na grunt europejski.
- Dziewiąty dzień, dziewiątego miesiąca – data ta ma odzwierciedlać 9 miesięcy zdrowej ciąży. FAS, czyli Płodowy Zespół Alkoholowy to zespół wad wrodzonych i zaburzeń rozwojowych pojawiających się u dzieci, jako skutek narażenia ich na toksyczne działanie alkoholu w życiu płodowym – opowiada Ewa Olewicz, psycholog, koordynator programu pomocy dzieciom z FAS oraz ich opiekunów:
Szacuje się, że w Polsce zaburzenia z grupy FASD, czyli Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych występują nie rzadziej niż u 20 osób na 1000. Oprócz wymiaru profilaktycznego, obchody Światowego Dnia FAS mają na celu zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby osób z FASD. Pomoc osobom z FASD zależy od wielu czynników m.in. od wieku i rodzaju występujących u nich uszkodzeń, dlatego powinna angażować specjalistów różnych dyscyplin – lekarzy, psychologów, logopedów, fizjoterapeutów, pedagogów, a także pracowników socjalnych.
Częstując przechodniów jabłkami, wolontariuszki informowały przy okazji, że pomoc osobom z FASD powinna być adresowana nie tylko do dzieci, ale również do ich opiekunów – rodziców biologicznych, rodziców adopcyjnych, rodziców zastępczych, wychowawców. Dzieci z FASD mają specyficzne potrzeby terapeutyczne, dlatego tak ważne jest, aby możliwie jak najszybciej zostały zdiagnozowane i otrzymały adekwatną pomoc w stosunku do prezentowanych deficytów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz