sobota, 9 września 2017

Zbigniew Nowak zaapelował o zabudowę całej Wyspy Spichrzów

Z wielką pompą i jakoś normalniej, bez obstawy uzbrojonych po zęby ochroniarzy, odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy na  hotelu Deo Plaza, pierwszym takim nowym obiekcie wybudowanym na Wyspie Spichrzów w Gdańsku.
Jako pierwszy z zaproszonych na wiechową uroczystość gości, głos zabrał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który – jak powiedział - musiał przekonywać do siebie kosztem wielu narad i nawet własnej wątroby, dwóch konkurujących ze sobą inwestorów.
Doprowadzał do porozumienia dwóch ludzi początkowo bez wzajemnej chemii Zbigniewa Nowaka (na powyższym zdjęciu pierwszy od lewej) i Wojciecha Ciurzyńskiego (drugi od lewej).
- A nie da się zagospodarować północnej części Wyspy Spichrzów bez współpracy. Dziękuję więc, że wreszcie ze sobą współpracujecie, że jest to teraz współpraca prawdziwa, autentyczna, efektowna i efektywna - mówił w piątek 8 września 2017 do inwestorów dwóch dużych projektów budowlanych Deo Plaza i Granaria prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.
Podczas wiechowej uroczystości prezydent Gdańska nie ukrywał zadowolenia, że prace budowlane na Wyspie Spichrzów nabrały tempa i - jeśli tak dalej pójdzie – to w krótkim czasie gdańszczanie będą mogli cieszyć się nowym obliczem tego zaniedbanego dotychczas zakątka miasta. Powtórzył po prowadzącym uroczystość redaktorze Sławomirze Siezieniewskim z TVP, że tereny te po zniszczeniach wojennych czekały na zagospodarowanie od ponad 72 lat. A ja przypomnę, iż to Franciszek Jamroż (ur. 19 maja 1943 w Stalowej Woli) – prezydent Gdańska od 14 czerwca 1991 do 7 lipca 1994 z ramienia Porozumienia Centrum, już ćwierć wieku temu zorganizował wielką konferencję prasową przedstawiając amerykańskiego inwestora z konkretnymi planami zabudowania Wyspy Spichrzów. No i co z tego wyszło? Figa..
Adamowicz wspomniał też o planowanej kolejnej kładce, która nad Motławą połączy Wyspę Spichrzów z ulicą Świętego Ducha. Gdańszczanie i liczni turyści zaakceptowali już uruchomioną niedawno temu kładkę przy Filharmonii Bałtyckiej, mimo silnego oporu wielu sceptyków. Początkowe pewne perturbacje z Żeglugą Gdańską zostały już chyba uregulowane i miejmy nadzieje, że wszystko będzie przebiegało sprawnie. - Trzymam kciuki za kolejne wiechy. Warto było czekać 72 lata, aby na naszych oczach ożywała Wyspa Spichrzów w Gdańsku, zaakcentował Paweł Adamowicz.
- Idzie nam tutaj na wyspie coraz lepiej. Najpierw był kamień węgielny 9 marca 2017 roku, a teraz po pół roku wiecha na hotelu o ośmiu kondygnacjach. Do dyspozycji gości oddanych zostanie 368 pokoi (łącznie ok. 760 miejsc). Hotel będzie dysponował SPA, salami konferencyjnymi na tysiąc osób. Na parterze będzie kilka najlepszych restauracji, które ja sam dobieram. Powstanie też salon kosmetyczno-fryzjerski, dziewięć gabinetów zabiegowych, klinika medycyny estetycznej oraz sala zabaw dla dzieci.
- Z moim dotychczasowym konkurentem Wojtkiem Ciurzyńskim jedziemy wspólnie na tym samym wózku i planujemy zabudować całą Wyspę Spichrzów. Proszę więc radnych Miasta Gdańska o poparcie naszych dążeń – zaapelował Zbigniew Nowak, pomorski w tym i mięsny przedsiębiorca, który do prac przy Deo Plazie powołał firmy SOW Apartamenty 10 oraz SOW Hotel.
 
Nowak wspomniał też o tym, że działkę którą on odkupił od Hiszpanów, Miasto Gdańsk sprzedało w 1993 roku. Aż sześć lat trwały prace przygotowawcze do rozpoczęcia tej inwestycji, która ruszyła w 2016 roku, a do zabudowania jest łącznie aż 50 tys. metrów kw.
Zebranych licznych gości upewniał Wojciech Ciurzyński, prezes Multibudu, inżynier budowlany, absolwent Politechniki Warszawskiej (Wydział Inżynierii Lądowej) oraz studiów podyplomowych z zakresu eksportu budownictwa na Wydziale Handlu Zagranicznego SGPiS (aktualnie SGH), że na koniec 2018 roku odbudowany zostanie Most Stągiewny stając się zwodzonym, powstanie nowa marina na południe od tego mostu, przebudowane zostanie skrzyżowanie Podwala Przedmiejskiego z ulicą Chmielną oraz wybudowana zostanie ogólnodostępna kładka dla pieszych łącząca północny cypel Wyspy Spichrzów z Długim Pobrzeżem. Całość, wraz z planowanym centrum rozrywki, ma być gotowa w marcu 2019 roku.
Należy wierzyć zapowiedziom Wojciecha Ciurzyńskiego, gdyż posiada uprawnienia ogólnobudowlane oraz budowy mostów. Ma wieloletnie doświadczenie w sprawowaniu stanowisk kierowniczych. Nadzorował prace budowlane, organizował i zarządzał procesami inwestycyjnymi i realizacyjnymi w kraju i za granicą. Prowadził budowy Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu i elektrociepłowni.
Wśród zaproszonych gości dostrzegłem, od lewej Wiesława Kostrzewę, dyrektora centrum korporacyjnego Banku Ochrony Środowiska S.A., który udziela pożyczek na tą wyspową inwestycję oraz red. Grażynę Wiatr, szefową Wydawnictwa Prasowego Edytor, wydającego Magazyn Pomorski, a także z licznej grupy osób podejmujących poprzez głosowanie decyzje o naszym mieście radnego Gdańska Piotra Borawskiego.
Po części oficjalnej w ramach artystycznej, zaśpiewała operowo Julia Karlova-Suracka z Kazachstanu.
Wielu znamienitych gości wsłuchiwało się w znane utwory operowe i zasłużenie oklaskiwało artystkę. Na koniec był też poczęstunek, ale o nim napiszę już oddzielnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz