czwartek, 28 września 2017

VII EFNI Sopot 27-29.09.2017


Gości sopockiego Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) powitali Henryka Bochniarz - prezydent Konfederacji Lewiatan, Jerzy Buzek - przewodniczący Rady Programowej EFNI, Jacek Karnowski - prezydent Sopotu i Markus Beyrer - dyrektor generalny BusinessEurope.
– Kryzys gospodarczy, brak zaufania do elit, migracje, spowodowały, że fala populizmu, nacjonalizmu, zalała nie tylko Europę. To dowód na to, że model gospodarczy i społeczny nieco szwankuje. Naszym zadaniem jest bronić wartości europejskich i dorobku ostatnich dekad – powiedziała Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan w czasie gali otwierającej Europejskie Forum Nowych Idei.
Szefowa Lewiatana podkreśliła, że w obecnych czasach ważna jest solidarność, dialog, rozmowa, także z tymi, którzy myślą inaczej, sfrustrowanymi i niezadowolonymi. Musimy ich przekonywać i tłumaczyć, jakie znaczenie mają wartości europejskie.
Do Sopotu, już po raz siódmy, przyjechało ponad 1000 czołowych przedstawicieli świata biznesu, polityków, ludzi nauki i kultury, z Polski i ze świata, aby dyskutować o przyszłości Europy. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji jest „Świat na nowo. Globalizm, bilateralizm, patriotyzm gospodarczy? Wyzwania dla biznesu”.
Henryka Bochniarz przekonywała, że nie można dzielić Unii na „nas” i „ich”. Przecież Bruksela to „my”! My, Polacy budujemy Unię Europejską, w takim samym stopniu jak każde inne państwo członkowskie. Mamy wpływ na kształt jej instytucji i podejmowane decyzje – dodała.
Markus Beyrer, dyrektor generalny BusinessEurope. podkreślił, że w ciągu ostatniego roku udało się wiele spraw w Unii Europejskiej popchnąć w dobrym kierunku. Jest w nas więcej optymizmu. Postęp zawdzięczamy zarówno wielu reformom ma szczeblu krajowym, jak i europejskim. Poprawia się sytuacja gospodarcza. Europa pozostaje nadal wymarzonym miejscem do życia dla milionów ludzi. Oczywiście, nie wszystkie problemy zostały rozwiązane. Biznes niepokoją np. przedłużające się rozmowy dotyczące Brexitu.
Gość specjalny Markus Beyrer, zwrócił uwagę na konieczność rozwoju cyfryzacji oraz jak kilkakrotnie stwierdził, coraz bardziej istotna jest strategia przemysłowa krajów EU.
Jacek Karnowski, prezydent Sopotu powiedział, że bycie w Europie oznacza solidarność także z tymi, którym jest źle, czyli z uchodźcami i poprosił o ich wsparcie.
Gościem specjalnym Gali EFNI był Norman Davies, profesor Uniwersytetu Londyńskiego, który z rąk Jerzego Buska w 2017 roku, 
po Lechu Wałęsie sprzed kilku lat (25.09.2013), jako drugi otrzymał nagrodę EFNI za promowanie wartości europejskich, jak i tych dotyczących Polski.
Prof. Norman Davies w rozmowie z Jerzym Buzkiem bardzo pozytywnie mówił o Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jego zdaniem muzea budujemy po to, aby zachować pamięć o minionych wydarzeniach, one tworzą naszą tożsamość. Europa nie może zapominać o swojej przeszłości – dodał. Z niepokojem wyrażał się jednak o przyszłości Wielkiej Brytanii. – Boję się, że Brexit unicestwi Zjednoczone Królestwo, boję się że ono nie przeżyje tej choroby. Natomiast Polska poradzi sobie z obecnymi problemami – dodał.
Zdaniem Normana Daviesa historycy patrzą na to, co się wydarzyło w przeszłości, ale nie są astrologami i nie są w stanie przewidzieć, co wydarzy się w przyszłości. Analizując historię ludzkości, jedno jest pewne, państwa, a także reżimy powstają i rozwijają się, ale kiedyś znikają.
Jak zapowiedziała Dorota Warakomska, była dziennikarka telewizyjna i komentatorka wydarzeń międzynarodowych, przez najbliższe dwa dni uczestnicy sopockiego EFNI zastanawiać się będą nad wyzwaniami, przed którymi stoi Polska i Unia Europejska. Będą poszukiwać odpowiedzi między innymi na pytania o to, czy mamy do czynienia z powrotem państw narodowych, czy patriotyzm gospodarczy na nowo zdefiniuje kontrolę nad wolnym rynkiem, Europa socjalna i Europa innowacyjna – czy te trendy da się pogodzić, jaki wpływ będzie miał Brexit na pozycję Polski?
Jak w swoim wystąpieniu powiedziała Henryka Bochniarz, w programie siódmego EFNI znajdują się nie tylko sesje plenarne i panele, ale także debaty specjalne oraz wydarzenia towarzyszące. Zamiast plażowania w Spocie przy sprzyjającej nam od lat słonecznej pogodzie, trzeba aktywnie uczestniczyć w debatach i przygotować na potrzeby teraźniejszości i przyszłości naszego kontynentu Deklarację Sopocką z VII EFNI 2017.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz