poniedziałek, 20 lutego 2017

Bar Centrala uruchomiono w gdańskim magistracie

Bar Centrala uruchomiono 20 lutego 2017 na poziomie minus jeden gdańskiego magistratu przy ul. Nowe Ogrody 8/12. Jest to już kolejna trzecia inicjatywa Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej.
Bar czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.00, zaś w środy do 17.00. Nazwa baru Centrala z dopiskiem „Twoje Centrum dowodzenia” to zapowiedź, że każdy znajdzie tu coś specjalnego dla siebie.
- Jest smacznie, a przy tym wyjątkowo – reklamuje dziennikarkom nowy bar Piotr Wróblewski z zarządu GFIS. Fundacja prowadzi w Gdańsku dwie działające rynkowo firmy odpowiedzialne społecznie. Są to So Stay Hotel*** i kawiarnia Kuźnia w Gdańsku Oruni. Powstały one w odpowiedzi na problemy wychowanków opuszczających placówki opiekuńczo-wychowawcze. Według badań 69 proc. wychowanków opuszczających pieczę zastępczą ma trudności z odnalezieniem się na rynku pracy. Tworzenie miejsc, które inwestują w rozwój zawodowy młodzieży, wyróżniają się wysoką jakością usług oraz działają w formule firm społecznych, to innowacyjne rozwiązania w skali kraju.
- CENTRALA to bar, który równocześnie jest miejscem pierwszej pracy, staży i praktyk zawodowych dla wychowanków placówek wychowawczych, ale jest też miejscem, w którym zjeść można zdrowo, świeżo i pysznie. Ważne jest dla nas to, aby każdy z naszych podopiecznych doświadczył czym jest praca, przed podjęciem swojej pracy zawodowej. W ten sposób budujemy wartości i postawy, które wysoko cenione są przez pracodawców. Na równi stawiamy też dbałość o wysoką jakość oferowanych usług – dodaje Marianna Sitek-Wróblewska.
Projekt wsparła Fundacja Kulczyk oraz Fundusz Inicjowania Rozwoju przekazując środki finansowe na wyposażenie miejsc pracy. Wnętrza zaprojektował Kamil Domachowski z Innowacyjnej Firmy Architektonicznej IFA Group. Remont pomieszczeń w gdańskim magistracie trwał od października 2016 roku i w sumie kosztował około 788 tys. zł.. Głównym zadaniem była gruntowna przebudowa systemu wentylacji oraz zakup i montaż wyposażenia pomieszczeń baru z salą konsumpcyjną i zapleczem kuchennym.
- Bardzo cenimy sobie działalność GFIS i państwa Wróblewskich. Dlatego, kiedy pojawił się temat remontu pomieszczeń po dawnym barze w magistracie, nie zastanawialiśmy się długo. Postanowiliśmy przekazać ten lokal właśnie Fundacji – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który był jednym z pierwszych gości Centrali. – Musze przyznać, że efekt jest niesamowity. Świetne wnętrze, smaczna kuchnia, a w obsłudze świetne, młode osoby – dodaje prezydent.
Lokal w magistracie, Miasto przekazało bezpłatnie Fundacji na okres 10 lat. Bezpłatnie, co znaczy, że GFIS nie będzie obciążone żadnymi opłatami za dzierżawę. Musi natomiast samodzielnie opłacać media i wszystkie inne koszty związane z prowadzeniem baru.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz