czwartek, 9 lutego 2017

Weganin rowerem przez 3 kontynenty, 43 kraje, 42000 km

Rowerami podczas środowej śnieżycy 8 lutego 2017 dojechali do Gdańskiego Archipelagu Kultury Plama na Zaspie Młyniec niektórzy najbardziej zatwardziali miłośnicy jednośladów. Przyjechali, aby posłuchać o wyprawach rowerowych Łukasza Ogonowskiego. O tych do Gambii na przełomie 2007/2008, do RPA w najdłuższym okresie 2010/2014, do Gwinei 2014/2015 i do Skandynawii w 2016 roku. Łukasz odbył te podróże rowerem, który wraz z ekwipunkiem ważył 50 kg.

Do klubu Plama zostali zaproszeni wszyscy miłośnicy podróży rowerowych, jak i wszyscy ci, którzy chcieli posłuchać o ostatnich pięciu nomadowych wyprawach rowerowych Łukasza Ogonowskiego, które trwały po 2 miesiące, 14 miesięcy oraz najdłuższa prawie 4 lata.
Łącznie ten podróżnik po świecie spędził na rowerze 6 i pół roku przejeżdżając przez 3 kontynenty, 43 kraje, łącznie pokonując 42 tys. km.
W trakcie pokazu można było zobaczyć wiele ciekawych, ale poukładanych bardzo chaotycznie zdjęć. Zabrakło ich chronologii i słownego opisu. Łukasz wyznał, że nie korzystał z infrastruktury turystycznej, lecz z namiotu, hamaku i Natury oraz gościnności lokalnych ludzi. Pożywieniem podczas jego wypraw były potrawy pochodzenia roślinnego, gdyż jest weganinem od 20 lat.
Dla rowerowego podróżnika najgroźniejsze były tnące komary roznoszące malarię, po nich niezwykle pamiętliwe słonie, a następnie broniące swoich terytoriów hipopotamy i wygłodniałe lwy. Przez komary kilka razy był bardzo chory, bo miał malarię z której udało mu się na szczęście wyzdrowieć, ale dwa razy i to pod rząd po dwa tygodnie było już krytycznie. Człowiek jak zachoruje na malarię – mówił Łukasz - ma poczucie bycia gąbką, jest prawie bezwładny, pozbawiony sił. Oprócz odpowiednich podanych w porę leków, tylko bardzo silna wola życia pozwala zwalczyć tą groźną chorobę. Istotny warunek, że nie wolno się poddawać. Kilku polskich podróżników właśnie z powodu tej choroby zmarło. On miał też poważne problemy zdrowotne po uderzeniu przez TIRa w Turcji.
Podczas tych długich podróży Łukasz musiał się nauczyć podstawowych słów w różnych językach. Najtrudniej jest w Afryce, jak choćby w Etiopii, w której obowiązuje aż 68 języków i tyleż rytualnych tańców. Rodziny liczą tam nawet i kilkanaścioro dzieci. Zachwalał Sudan, jako kraj bardzo gościnny.
Gość podróżniczego wieczoru, jak mieszka w Polsce, to jako nauczyciel zarabia nauczając języka angielskiego. Podczas swoich takich długich wypraw zarabia poprzez kuglarstwo. Za jeden występ dostawał nawet i 50 dolarów.
Podczas środowego wieczoru, na który do Plamy przybyła ponad setka osób, w tym głównie młode kobiety, Łukasz mówił też o planowanej międzykontynentalnej wyprawie przez Europę, Azję i Amerykę Południową, która ma rozpocząć się wiosną 2017 roku.
Łukasz Ogonowski podróżuje od 9 roku życia. Jako nastolatek zjechał sporą część Europy autostopem. W 2006 r. wybrał rower jako środek transportu w podróży. Najdłuższa jego wyprawa, z Polski do RPA trwała prawie 4 lata i liczyła 27 tys. km. Przemierzył Afrykę sam, bez eskorty, śpiąc pod namiotem lub w domach miejscowej ludności.
W podróżach po świecie odwiedza obozy dla uchodźców oraz domy dziecka i jako wolontariusz prowadzi tam warsztaty z kuglarstwa, gimnastyki, samoobrony, a także uczy angielskiego. Występuje też z pokazami fire show oraz baniek mydlanych, sam lub dołączając do innych performerów ulicznych. 
Z pokazami zdjęć, wykonywanymi małym aparatem cyfrowym, aby nie rzucać się w oczy, jak i prelekcjami występował już w wielu miastach Polski, Europy, w Turcji, Afryce czy na Bliskim Wschodzie. Jego dotychczasowe rowerowe podróże, to:
1. Polska – Ukraina – Rumunia – Węgry – Słowacja - Polska.
2. Polska – Niemcy – Francja – Hiszpania – Portugalia – Hiszpania – Maroko - Zachodnia Sahara – Mauretania – Senegal – Gambia - Senegal. 
3. Polska – Ukraina – Mołdawia – Rumunia – Bułgaria – Turcja, zakończona potrąceniem przez TIR-a. 
4. Polska – Białoruś – Ukraina – Rumunia – Bułgaria – Turcja – 
Grecja – Cypr – Liban – Jordania – Izrael – Palestyna – Egipt – 
Sudan – Etiopia – Kenia – Uganda – Ruanda – Burundi – Tanzania 
– Zambia – Zimbabwe – Botswana – RPA – Swazilandia – 
Mozambik – RPA.
5. Czechy – Niemcy – Szwajcaria – Francja – Hiszpania - Kraj Basków wybrzeżem do Galicji – Portugalia – Hiszpania – Maroko - Zachodnia Sahara – Mauretania – Senegal – Gambia – Casamance - Guinea Bissau – Casamance – Gambia.
 6. Skandynawia (Szwecja, Norwegia, Dania) i Niemcy.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz