sobota, 18 lutego 2017

Koty i psy jak za pan brat

O kocie co chodzi własnymi drogami i o psie który własnych dróg nie szuka, to tytuł wystawy otwartej 17 lutego 2017 w zabytkowym Spichlerzu Opackim na terenie Parku Oliwskiego, będącym Oddziałem Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wystawę otwarto w przypadającym Światowym Dniu Kota.
Wystawa przyciągnęła do opackiego spichlerza wiele znanych publicznie osób.
Podczas otwarcia wystawy ciekawscy wyjątkowo mogli dotykać kocich i psich eksponatów.
Najmłodsi odbiorcy mają możliwość poznania bohaterów słynnych seriali, należących już do klasyki filmów animowanych, mianowicie psa Reksia i kota Filemona.
Kurator wystawy Barbara Maciejewska uzasadniała, iż niewiele zwierząt nawiązało z człowiekiem tak wyjątkowe i różnorodne relacje, jak właśnie pies i kot.
Zadała publicznie kilka pytań kuratorka wystawy: - Dlaczego związek psów i kotów z człowiekiem jest tak wyjątkowy? Ano dlatego, gdyż wielu z nas traktuje swoich pupili jak członków rodziny. - Ale czy zawsze tak było? - I w jaki sposób zwierzęta odwzajemniają nasze uczucia?
Wystawa w opackim spichlerzu odpowiada na te pytania. Pokazuje bowiem nasze wzajemne relacje, zmiany zachodzące na przestrzeni wieków w postrzeganiu i traktowaniu zwierząt w różnych kulturach. A to wszystko w szerokim kontekście historycznym, obyczajowym i wierzeniowym.
Historia tego związku – jak twierdzi kurator wystawy Barbara Maciejewska - jest niezwykle ciekawa i obfituje w zaskakujące zdarzenia. Można się o tym przekonać, na wystawie pokazującej wizerunki kotów i psów zarówno w sztuce, jak i literaturze oraz folklorze.
Wystawa ma charakter interaktywny. Przygotowano do niej program edukacyjny. W czasie jej trwania organizatorzy proponują cykl spotkań (w tym z udziałem zwierząt), a także warsztaty, lekcje muzealne powiązane tematycznie z prezentowaną ekspozycją. Oferta skierowana jest do wszystkich grup wiekowych.
Organizatorzy wystawy zgromadzili sporo plakatów o psiej i kociej tematyce. Wystawie towarzyszyć będzie w dniu 27 kwietnia 2017 r. naukowa konferencja pt. Kot, pies, człowiek. O komunikacji międzygatunkowej i kulturowych tego konsekwencjach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz