poniedziałek, 6 lutego 2017

Odszedł właściciel pierwszej prywatnej telewizji

Zbigniew Klewiado, założyciel legendarnej telewizji Sky Orunia zmarł 06.02.2017 roku. Miał 68 lat. W ostatnich latach chorował na raka. Pogrzeb odbędzie się o godzinie 10,30 w czwartek 09.02.2017 na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.


Zbigniew Klewiado urodził się 27 stycznia 1949 roku i przez wiele lat mieszkał przy ulicy Nowiny w Oruni, gdzie na przełomie lat 80 i 90. mieściła się siedziba jego naziemnej telewizji Sky Orunia. Założył ją jako właściciel warsztatu naprawy telewizorów pod koniec lat 80-tych. Była to pierwsza niezależna i prywatna stacja telewizji w Polsce. 
Przez kilka miesięcy wraz m.in. z Antonim Filipkowskim, który powiadomił mnie o śmierci Klewiado, miałem okazję pracować w tej telewizji, gdzieś tak w połowie lat 90-tych. Nagrane materiały montowaliśmy w siedzibie telewizji na Oruni, a wieczorne informacje były nadawane z 23-piętra gdańskiego wieżowca, tj.„zieleniaka”, gdyż były na nim zamontowane odpowiednie anteny i dzięki temu był większy zasięg jej odbioru.
Pamiętam, że w tym czasie kiedy w tej telewizji pracowałem, Zbigniew Klewiado jako właściciel otrzymał propozycję aby odsprzedał udziały włoskiemu potentatowi Nicoli Grauso. Nic z tego nie wyszło, bo Klewiado miał ambicje być wyłącznym jej właścicielem. Nicola Grauso dzięki różnym zabiegom, skutecznie zainteresował się telewizją Polonia 1.
Klewiado, kiedy popadł w finansowe tarapaty, bo musiał opłacić przyznaną mu koncesję, z braku „kasy” odsprzedał swoje udziały polskim przybyszom z dolarami z USA. W mojej ocenie, w ogóle nie znali się oni na tym biznesie. Sky Orunia zakończyła swoją działalność w połowie 1996 roku. Wielu pracowników za brak wynagrodzeń skierowało pozwy do gdańskiego sadu. Nadal czekają na finansowe zaległości.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz