piątek, 4 sierpnia 2017

24. Międzynarodowy Bieg św. Dominika Gdańsk 2017


Mile zaskoczyła mnie wiceprezydent Gdańska ds. polityki gospodarczej Aleksandra Dulkiewicz, która podczas konferencji prasowej o zawodach żużlowej Ekstraligi (14 sierpnia), w Ratuszu Głównego Miasta mówiąc o różnych imprezach, w tym i sportowych organizowanych w czasie trwania letnich wakacji, wspomniała o czekającym nas już w sobotę 5 sierpnia Biegu św. Dominika. O imprezie organizowanej podczas Jarmarku Dominikańskiego tradycyjnie już od 24 lat. Brawo za taką promocję!
Gdańsk zostanie opanowany przez biegaczy w sobotę 5 sierpnia 2017. Już po raz 24. zostanie rozegrany Bieg św. Dominika, a w ramach niego bieg kobiet i mężczyzn na 5 km, wyścig wózkarzy, bieg VIP-ów na 1 km i Bieg Elity Mężczyzn na 10 km, połączony z mistrzostwami Polski.
Początek zawodów na Długim Targu godzina 13. Po biegach na scenie przy Studni Neptuna od godziny 18.15 koncertować będzie zespół „Retro Voice”, a o 19,15 dekoracje zwycięzców.
Na konferencji prasowej w przeddzień imprezy, jej główny organizator Stanisław Lange przedstawił głównych faworytów Międzynarodowego Biegu Elity Mężczyzn na 10 km (początek godz. 17,30). Od lewej na powyższym zdjęciu Mykola Iukhymchuk z Ukrainy z rekordem życiowym 28:28, następnie były biegacz Stanisław Lange oraz dwaj Kenijczycy, którzy specjalnie przyjechali na Bieg św. Dominika z Węgier, gdzie mają swoje sportowe zgrupowanie zawodników z Afryki. Ten wyższy, to zwycięzca biegu w Gnieźnie sprzed roku Wycliffe Biwott z życiówką 28:52 oraz ten pierwszy z prawej Karim Kwemoi (29:55), który będzie biegł w Polsce po raz pierwszy.
Uczestniczący w konferencji prasowej dwaj zawodnicy z Kenii będą uczestniczyli w Biegu św. Dominika po raz pierwszy i dlatego Stanisław Lange, organizator tej jednej z większych imprez sportowych w Gdańsku, wyjaśniał im jak przebiega trasa wyścigu po gdańskiej Starówce.
Zgłosiło się do Biegu Elity 51 zawodników (20 proc. więcej niż w 2016 roku), w tym nasza czołówka krajowa wraz z Marcinem Chabowskim na czele (STS Pomerania Szczecinek), który w latach 2009 i 2010 dwukrotnie wygrał ten bieg (na zdjęciu powyżej).
Po Marcinie Chabowskim przez pięć lat brylowali Kenijczycy, w 2015 roku wygrał (na zdjęciu powyżej) Hapon Sirma (czas 29:06), a rok temu pierwsze miejsce zajął Dmytro Lashyn z Ukrainy z czasem 29:30. Rekord trasy wynosi 26:43 i został uzyskany przez Abela Kirui z Kenii w 2006 roku.
Z kenijskimi biegaczami podczas konferencji prasowej wspólne zdjęcie selfie zrobił sobie Marek Wysoczyński, gdański szef Światowego Archiwum Uśmiechu. Niestety nie zgłosił się do Biegu VIP-ów na 1 km, w którym pobiegnie aż 27 osób, w tym cztery panie. Jakie, to trzeba samemu zobaczyć na żywo, start o godz. 17,00 przy Ratuszu Głównego Miasta Gdańska!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz