czwartek, 24 sierpnia 2017

Sąd Ostateczny powinien nam stale towarzyszyć


Podsumowano pierwsze półrocze realizacji programu „Sąd Ostateczny Hansa Memlinga JEDEN ze 100 najważniejszych obrazów w sztuce dawnej” podczas konferencji prasowej jaka odbyła się 24 sierpnia 2017 w Muzeum Narodowym w Gdańsku.
Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Prezydent Miasta Gdańska podziękowali wszystkim instytucjom, stowarzyszeniom i fundacjom biorącym udział w Programie JEDEN ze 100 za organizację tak wielu wydarzeń, ich różnorodność oraz za to, że są adresowane do niemal wszystkich grup odbiorców.
Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk potwierdził, że obraz Memlinga jest jednym z kluczowych elementów, wokół których są i będą budowane strategie promocyjne województwa pomorskiego. Ten obraz jest wizytówką naszego województwa i należy go również promować poza granicami naszego kraju. Nie wystarczy wywiesić kopie obrazu na dworcu kolejowym w Gdańsku czy też wywiesić jego fragmenty na stalowym płocie okalającym Muzeum Narodowe w Gdańsku.
Z kolei Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz stwierdził, że po sześciu miesiącach działania Programu JEDEN ze 100, wiedza o obrazie i zainteresowanie dziełem, zwłaszcza wśród mieszkańców miasta regionu, wyraźnie wzrosły. Dowodzi tego aktywność użytkowników mediów społecznościowych, żywo reagujących na informację o każdym odbywającym się wydarzeniu. Memling ze swoim obrazem Sąd Ostateczny powinien nam towarzyszyć przez cały czas.
Wojciech Bonisławski Dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku podsumował pierwsze półrocze realizacji Programu JEDEN ze 100. Dotychczas instytucje kultury, stowarzyszenia i fundacje działające na terenie Gdańska i województwa pomorskiego zrealizowały 16 projektów poświęconych dziełu Memlinga. Do końca 2017 roku w ramach Programu JEDEN ze 100 zostanie zrealizowanych kolejnych 16 projektów. 

Wszystkie wydarzenia zostały przygotowane z budżetów organizatorów lub pomocy finansowej, a także grantów Samorządu Województwa Pomorskiego i Miasta Gdańska. Istotnym wsparciem były też środki finansowe Miasta Gdańska przekazane samorządowi województwa pomorskiego w ramach tzw. pomocy samorządowej, programy stypendialne Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska oraz dotacje w ramach programów operacyjnych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Muzeum Narodowe w Gdańsku realizuje w 2017 roku łącznie 11 wydarzeń – poinformował dyrektor Bonisławski. Dotychczas widzowie mogli wziąć udział w Nocy Muzeów, Dniu Wolnej Sztuki, Oddział Sztuki Dawnej proponuje zwiedzającym grę terenową po galeriach oddziału. Od lipca realizuje kampanię outdoorową, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem i jest bardzo pozytywnie komentowana przez mieszkańców. 
Dyrektor Bonisławski zaprosił do kontynuowania spotkań Akademii „Sądu Ostatecznego”, której kolejne spotkania rozpoczną się w połowie września i będą trwać do połowy grudnia. Wyraził przekonanie, że ważnym wydarzeniem będzie wystawa „Zamieszkać z Chrystusem i Marią”. Jej autor i kurator prof. dr hab. Marcin Kaleciński przedstawi sztukę tworzoną na potrzeby dewocji prywatnej w Niderlandach w latach 1460–1520. Otwarciu wystawy (30 listopada 2017) towarzyszyć będzie pierwsza z cyklu zaplanowanych przez MNG konferencji memlingowskich – konferencja pt. „Hans Memling i sztuka dewocji osobistej w Niderlandach XV i początku XVI wieku” (1 grudnia 2017).
Dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku zapowiedział też wydanie kalendarza MNG na rok 2018 poświęconego obrazowi Memlinga, który powstanie z 13 plakatów wyłonionych w konkursie ogłoszonym w czerwcu 2017 r. Przygotowywana jest też bogato ilustrowana książka dla dzieci o Hansie Memlingu i jego twórczości. Jej autorem jest dr Jacek Friedrich, a autorką ilustracji Joanna Czaplewska. W grudniu 2017 r. w muzeum zostanie udostępniona ceramiczna instalacja multimedialna wykonana przez włoskiego artystę ceramika Nicolę Bocciniego, która jest współczesną interpretacją tematu sądu ostatecznego, ściśle jednak odnoszącą się do dzieła Memlinga.
Wojciech Bonisławski słowa podziękowania skierował też na ręce prezesa spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje za udostępnienie muzeum na rzecz promocji obrazu jednego z miejskich tramwajów, który jako „złoty tramwaj” wzbudza ogromne zainteresowanie mieszkańców i turystów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz