czwartek, 10 sierpnia 2017

Trzech 80-latków w XXIII Energa Maraton „Solidarności”

Tysiąc zawodników już się zgłosiło do XXIII Energa Maraton „Solidarności”, który odbędzie się we wtorek 15 sierpnia 2017 roku. Jest to najbardziej umiędzynarodowiony maraton w Polsce, gdyż aż 15 proc., to uczestnicy z innych krajów. Dla porównania największy liczebnie Maraton Warszawski gromadzi mniej, bo 9,5 proc. uczestników zagranicznych.
W naszym trójmiejskim „Solidarności” - jak wynika ze statystyki - czterech zawodników przebiegło wszystkie dotychczasowe 22 maratony. Są to Krzysztof Grzybowski z Gorzowa Wielkopolskiego, Jan Parusiński z Gdańska, Antoni Sobolewski z Tczewa i Mariusz Szymański z Gdyni.
Najstarszym uczestnikiem tegorocznego maratonu będzie 81-letni Wojciech Grochocki z Poznania, który już kilkakrotnie biegł w gdańskim Maratonie „Solidarności”.
Za groźnych rywali prawie rówieśników będzie on miał dwóch jeszcze innych osiemdziesięciolatków.
Pytanie tylko, czy ta trójka zdąży na czas dobiec ze startu w Gdyni do mety, usytuowanej na Długim Targu w Gdańsku, ponieważ limit czasu na pokonanie 42 km i 195 m wynosi 5,5 godziny. Najstarszy uczestnik, wspomniany Wojciech Grochocki, w niedawnym maratonie w Poznaniu uzyskał czas 5,17, a więc zmieścił się w limicie czasu.
Oprócz tych weteranów, do zawodów zgłosili się też znani faworyci, jak Wycliffe Kipkorir Biwott z Keni (rocznik 1988), zwycięzca i rekordzista trasy z czasem 2:18;49 z 2016 roku. Niedawno temu (5 sierpnia) wygrał on 24. Bieg św. Dominika, którego meta również jest zlokalizowana na Długim Targu w Gdańsku.
Kolejny faworyt, to Bernard Kipkorir Talam (rocznik 1986), również Kenijczyk z tegorocznym wynikiem 2:11 z maratonu w Sewilli. Ich trzeci kolega z Keni, to Karim Kwemoi (rocznik 1988) z tegorocznym wynikiem 2:17 z maratonu w Tuluzie.
Z innych rekordów, to z kolei dla Krzysztofa Grzybowskiego będzie to już, bagatela 100 maraton w jego sportowym życiu.
Po raz 90 w maratonie, a po raz 11 w Energa Maraton „Solidarności” pobiegnie 33-letni Wojciech Szota, który ma życiówkę 3:00:51 uzyskaną podczas Maratonu Warszawskiego w 2002 roku.
Wśród kobiet pretendentką do pierwszego miejsca jest również Kenijka Hellen Jepkosgei (rocznik 1982), z tegorocznym czasem 2:35 z maratonu w Bratysławie. Pobiegnie też Węgierka Helen Csonge (rocznik 1975), która w 2016 roku zajęła drugie miejsce w Maratonie „Solidarności”.
Ich konkurentką może się stać Arleta Meloch (na powyższym zdjęciu druga od lewej) – brązowa medalistka tegorocznych Mistrzostw polski w maratonie w Dębnie, czterokrotna zwyciężczyni Maratonu „Solidarności”, dwukrotnie zajęła drugie miejsce. W roku 2017 wystartuje ona po raz siódmy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz