poniedziałek, 14 sierpnia 2017

Pokój ideową osią SOLIDARITY OF ARTS 2017

Organizację dorocznego festiwalu Solidarity of Arts, po raz pierwszy po dotychczasowych ośmiu latach, powierzono Europejskiemu Centrum Solidarności w Gdańsku. IX Festiwal odbędzie się w siedzibie ECS w dniach 13-30 sierpnia 2017.
Nowi organizatorzy przystępując do opracowania programu, postawili sobie następujące pytania: - Jaki powinien być festiwal mający SOLIDARNOŚĆ w nazwie w czasach niepokoju i deficytu solidarności? Czy ma to być festiwal radosnego świętowania triumfu Solidarności sprzed 37 lat, czy festiwal zadający pytania o dziś i o jutro? O (nie)obecność SOLIDARNOŚCI i (nie)obecność POKOJU?
Jak usłyszeliśmy podczas konferencji prasowej, odpowiedzi nasunęły się same. Otóż, nie może to być festiwal obojętny na to, co dzieje się obecnie na świecie. Nasz artystyczny komentarz do rzeczywistości nie może jednak też być destruktywny. Chcemy podkreślać znaczenie fundamentalnych dla ludzkości wartości. Zaczynamy od pokoju, kruchego, zaniedbywanego, którego jednak nieobecność przekreśla wszystko. Dlatego ideową osią festiwalu jest w tym roku POKÓJ.
Wzorem lat ubiegłych głównym elementem festiwalu jest muzyka. Podczas kilkunastu koncertów usłyszymy muzykę klasyczną, elektroniczną, jazz, a nawet techno. Zagrają soliści, tria, kwartety, septet, a nawet orkiestra i chór. Muzyczne interpretacje idei pokoju rozciągają się od odniesień wprost do braku pokoju na świecie, do życiorysów kompozytorów, ograniczanych w swojej twórczości z powodów politycznych, aż do znaczenia pokoju jako harmonijnego współistnienia odmienności.
Komfort odbioru zapewni wnętrze i zewnętrze Europejskiego Centrum Solidarności, jak również Sala BHP, w której symbolicznie – oddając hołd miejscu zawarcia pokojowych porozumień w czasach niepokoju – odbędzie się koncert inaugurujący festiwal (powyżej zdjęcie z próby Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej).
Projekcje filmowe, spotkania twórcami filmów i znawcami tematu, to dobra tradycja festiwalu Solidarity of Arts. Uroczystym dniem przeglądu będzie ceremonia wręczenia Nagród Prezydenta Gdańska NEPTUN dla tych twórców, których artystyczna działalność nawiązuje do gdańskiej tradycji bądź współczesności, zaś ich dorobek pozostawia trwały ślad w historii miasta, wpisując się w wartości wolności i solidarności.
Ideę pokoju interpretować też będą artyści wizualni, jak designerki Karolina Pawłowska i Magdalena Major. Instalacje audio i wideo, wielkoformatowe projekcje, wystawa i instalacja artystyczna z papieru dopełnią dzieła. Dlaczego z papieru? To współczesne odniesienie do papierowej rewolucji Solidarności – jej głównym narzędziem walki o godność i wolność były papierowe ulotki i inne wydawnictwa, pozwalające na kształtowanie niezależnych poglądów. I to właśnie kartka papieru stała się punktem wyjścia do zaprojektowania formy, która będzie motywem przewodnim koncepcji instalacji artystycznej, towarzyszącej wydarzeniom festiwalu Solidarity of Arts.
Sierpień, gdy odbywa się festiwal, to również tradycyjnie czas, gdy wspominamy wielki strajk z Sierpnia ’80 i inicjujemy z tej okazji społeczne aktywności w dzielnicach. Zapraszamy więc na spacery po stoczni i wystawie stałej ECS z uczestnikami i świadkami wydarzeń sprzed 37 lat, rozważania nad aktualnością pojęcia „solidarność” podczas ETYKI SOLIDARNOŚCI oraz wydarzenia w dzielnicach, gdzie wspólnie z lokalnymi społecznościami próbujemy ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ.
To lato będzie jednak dla nas wyjątkowe. Oddajemy społecznikom nową przestrzeń społeczną na 3 piętrze ECS – Inkubator SOLIDARNOŚCI CODZIENNIE. Wierzymy bowiem, że tam, gdzie jest solidarność, jest również pokój. Społecznicy z całej Polski będą się zastanawiać, jak wdrażać ideę solidarności codziennie, aby nasz świat był choć trochę lepszy.

Ważną misją ECS jest edukacja, chcemy – i robimy to na co dzień – edukować do uczestnictwa w kulturze, która zmienia nasze widzenie świata, uwrażliwia, otwiera serca. Dlatego też ważną programową częścią festiwalu jest program dla najmłodszych, dla rodzin. Cały zespół festiwalu serdecznie zaprasza na warsztaty czerpania papieru, tworzenia origami i innych aktywności z papierem w roli głównej.
Muzyka, film, sztuki wizualne, refleksja, aktywność społeczna, różnorodność, wspólnota – oto festiwal Solidarity of Arts 2017.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz